Od stycznia zmieni się wysokość opłat za abonament RTV. Ile wyniesie? Te osoby są z niego zwolnione

Od 1 stycznia 2024 roku zmieni się wysokość opłat za abonament radiowo-telewizyjny. Muszą go uregulować wszystkie osoby, które korzystają z odbiorników radiowych lub telewizyjnych. Przed uiszczeniem opłaty, warto sprawdzić, kto jest z niej zwolniony.

Obowiązek opłaty abonamentu spoczywa na każdym gospodarstwie domowym, które korzysta z odbiornika radiowego lub telewizyjnego. Osoby fizyczne muszą wnieść jedną opłatę, bez względu na to, z ilu odbiorników korzystają.

Zobacz wideo „Trudno nazwać TVP publiczną telewizją. Nie chcemy na to płacić"

Ile wyniesie opłata za abonament radiowo-telewizyjny w 2024 roku?

O wysokości opłat abonamentowych w przyszłym roku poinformowano w rozporządzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 10 maja 2023 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2024 r. Zgodnie z dokumentem opłata za miesiąc korzystania z radioodbiornika wynosi 8,70 złotych miesięcznie. "Jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł" - poinformowała KRRiT.

Natomiast opłata za miesiąc korzystania z odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego wynosi 27,30 zł miesięcznie. "Jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 327,60 zł" - podano w dokumencie.

Kto jest zwolniony z opłaty za abonament radiowo-telewizyjny

Według Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w czterech przypadkach osoby korzystające z odbiorników są zwolnione z opłaty za abonament. Są to:

  • osoby, które ukończyły 75. rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. 
Więcej o: