Viktor Orban zauważył, co stało się w Słowacji. "Zgadnijcie, kto wrócił!"

Wielu wróżyło mu już koniec w polityce, ale partia Roberta Fico na ostatniej prostej wygrała przedterminowe wybory na Słowacji i kontrowersyjny polityk wrócił niespodziewanie do gry. Czy jako ewentualny premier będzie stwarzał problemy w Unii Europejskiej?

Robert Fico w trakcie kampanii wyborczej deklarował zakończenie pomocy wojskowej dla Ukrainy, a już po wyborach stwierdził m.in., że Słowacja ma "większe problemy niż Ukraina". Dodał, że zrobi wszystko, by jak najszybciej wynegocjowano pokój w tej wojnie Rosji z Ukrainą. 

Zobacz wideo Koniec przyjaźni Dudy i Zełenskiego?

Ekspert: Fico dołączy do Orbana

Michal Vašečka z Bratislava Policy Institute uważa, że Fico jako premier nie będzie stwarzał "dużych problemów dla Unii" i jako polityk jest pragmatykiem i oportunistą, "który ideowo nie jest politykiem prorosyjskim".

Zdaniem eksperta jest tylko jedno "ale". Fico pod względem sankcji przeciwko Rosji i wsparcia Ukrainy będzie trzymał się swoich wcześniejszych deklaracji i dołączy pod tym względem do Viktora Orbana.

Orban nie kryje radości

Węgierski premier zresztą nie krył radości po ogłoszeniu przedterminowych wyników wyborów na Słowacji. "Zgadnijcie, kto wrócił!" - napisał Viktor Orban na platformie X (dawny Twitter) i dodał, że już nie może doczekać się przyszłej współpracy z Fico.

Budapeszt uważa, że razem z Fico pozycja Węgier w UE może być silniejsza w przypadku sporów z Brukselą

Klucz do sukcesu Fico?

Michal Vašečka wziął pod lupę przyczyny sukcesu Fico. "Powrócił dzięki temu, że zaczął skutecznie radykalizować swoich wyborców" - uważa socjolog. Odwoływał się on do nostalgii za komunizmem, którą łączył z... sentymentem do faszystowskiego państwa słowackiego. Zdaniem eksperta taka mieszanka działała przede wszystkim na starszy elektorat, z małych wiosek. "Większość z nich ma prorosyjskie, a część proputinowskie poglądy" - wyjaśnił socjolog. 

Partia Smer-SD Roberta Ficy uzyskała w wyborach 23,3 proc. głosów i najprawdopodobniej utworzy koalicję rządową wraz socjaldemokratami z Hlasu i nacjonalistami ze Słowackiej Partii Narodowej. Prezydent Słowacji Zuzana Čaputová ogłosiła w niedzielę, że powierzy Robertowi Ficy misję tworzenia rządu. 

Fico już trzykrotnie był premierem Słowacji. W 2018 roku podał się do dymisji po tym, jak wybuchł skandal z zabójstwem dziennikarza Jana Kuciaka. 

Więcej o: