Eksperci ostrzegają. Rośnie liczba oszustw przed Black Friday. Na co zwrócić uwagę?

Oszuści tworzą strony podszywające się pod sklepy internetowe znanych marek. Próbują w ten sposób wykorzystać okres, w którym pojawia się wiele promocji z okazji Black Friday. Eksperci radzą, jak klienci mogą zadbać o bezpieczeństwo podczas zakupów online.

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ostrzegają przed zwiększoną aktywnością internetowych oszustów. Ich działalność ma związek ze zbliżającym się świętem zakupów, nazywanym Black Friday. W tym roku wypada ono 24 listopada. "Niebezpieczne strony tworzone przez oszustów są łudząco podobne do prawdziwych witryn znanych marek" - podkreślili specjaliści.

Zobacz wideo Studio Biznes o wyzwaniach gospodarczych stojących przed nową władzą. Dowiemy się też, co z polskim elektrykiem Izera

Black Friday. Oszuści podszywają się pod znane marki

Członkowie zespołu CERT Polska poinformowali, że w ostatnim czasie odnotowano przypadki oszustw, które polegały na podszywaniu się pod znane marki odzieżowe. "Zbliża się Black Friday. Okres promocji wykorzystują też oszuści, podszywając się pod znane firmy odzieżowe i tworząc fałszywe sklepy online. Ostatnie zgłoszenia dotyczyły marek takich jak: Wojas, Cropp i Mohito" - przekazali na portalu X.

Oszuści publikują w Internecie reklamy przypominające ogłoszenia znanych marek, a także wysyłają je w mailach i wiadomościach SMS. Zawierają one linki, które przekierowują na strony fałszywych sklepów internetowych. Tam z kolei umieszczane są formularze, które służą rzekomo sfinalizowaniu transakcji. W rzeczywistości mają one na celu wyłudzenie danych karty płatniczej lub bankowości internetowej klienta.

Oszustwa przed Black Friday. Eksperci radzą, jak zadbać o bezpieczne zakupy w Internecie

CERT Polska wskazuje, na co należy zwrócić uwagę przed zakupami internetowymi. Eksperci radzą, aby sprawdzić, czy dana strona oferuje popularne metody płatności oraz podaje numer telefonu do sklepu. Ich brak powinien wzbudzić podejrzenia kupujących. Dodają, że warto zapoznać się z ocenami sklepu publikowanymi w sieci. "Zweryfikuj także, czy zamieszczone oceny nie wydają się sztuczne, czy nie powstały wszystkie w jednym czasie i czy na pewno dotyczą tego sklepu, o dokładnie takim adresie strony internetowej" - radzą eksperci.

Więcej o: