Próbujesz zasnąć ze smartfonem w ręku? Bez tej aplikacji będzie ci ciężko

F.lux, popularna aplikacja ułatwiająca wyciszenie przed snem, jest już dostępna na Androida. Podobne rozwiązania wprowadzili też inni. Warto skorzystać? Jak to działa?

W dzisiejszych czasach większość z nas nie odrywa oczu od ekranu. Nawet wieczorem spędzamy czas przed telewizorem, komputerem, często również smarfonem.

Przeczytaj też: 11 rad na dobry sen dla fanów elektroniki

Nie jest to zbyt zdrowe i nie ułatwia nam zaśnięcia. Jest tak z prostej przyczyny: ekrany emitują dużo niebieskiego światła. A to ono właśnie mówi naszemu mózgowi "bądź aktywny". Organizm poddany sprzecznym bodźcom ma problem z wyciszeniem się - wpatrując się w ekran przed snem sprawiamy, że o wiele trudniej nam zasnąć.

Aplikacja F.lux, dostępna do tej pory na systemy stacjonarne, eliminuje problem. Modyfikuje wyświetlanie obrazu. Po jej instalacji ekran emituje mniej niebieskiego światła. Efekt? Jak zapewniają twórcy po dłuższym stosowaniu faktycznie łatwiej zasnąć.

f.lux pomoże ci zasnaćf.lux pomoże ci zasnać Fot. f.lux

Teraz aplikacja F.lux dostępna jest na smartfony z Androidem. Niestety tylko te zrootowane. 

F.lux potrafi symulować np. światło świecy. Ma też wbudowaną funkcję budzika. Aplikację można bardzo szybko wyłączyć - to akurat bardzo przydatne, bo w dziennym świetle zmodyfikowane kolory są dość irytujące.

Inne aplikacje tego typu

Użytkownicy iOS mogą korzystać z podobnego rozwiązania - Night Shift. Dobrą wiadomością dla tych, którzy nie chcą/nie mogą rootować telefonu jest to, że do Androida N trafi funkcja Night Mode, która ma mieć takie samo działanie.

F.lux to jedna z tych aplikacji, która naprawdę sprawdza się na co dzień. Warto ją przetestować. 

Za TechCrunch