Czego spodziewać się po dzisiejszej konferencji Apple? Nietypowy iPhone SE, nowy iPad i...

Robert Kędzierski
Dzisiaj w kalifornijskiej siedzibie Apple odbędzie się konferencja, na której gigant branży zaprezentuje kilka nowych produktów. Spodziewamy się prezentacji nieco ryzykownego dla Apple iPhone SE oraz poruszenia kwestii nacisków FBI.

iPhone SE, czyli lekcja wyciągnięta z iPhone'a 5C

Jest w zasadzie pewne, że Apple zaprezentuje nowego iPhone'a. Nie będzie to najpewniej bezpośredni następca przełomowego dla firmy iPhone'a 6S, a model przeznaczony dla mniej zamożnych klientów. iPhone SE ma mieć bowiem mały, jak na dzisiejsze standardy, czterocalowy ekran. 

Czy to najnowszy iPhone?Czy to najnowszy iPhone? Fot. @STAGUEVE/WWW.NOWHEREELSE.F/ telegraph

 

Dużo mniejszy nie powinno jednak znaczyć dużo gorszy, bo według przecieków iPhone SE będzie wyposażony w najnowszy procesor, ten sam który znamy z iPhone'a 6S (A9), najnowszy aparat, system, skaner linii papilarnych, 2GB pamięci RAM. Zabraknie opcji Touch 3D, która umożliwia nowy rodzaj interakcji poprzez rozróżnianie siły nacisku na ekran.

SE jest odważnym posunięciem Apple, bo poprzedni "tani iPhone" był... zbyt drogi. Tańszy od "normalnego" o zaledwie 100 dolarów. Tym razem jest szansa, że iPhone 5SE będzie odczuwalnie tańszy - ma kosztować 400-500 dolarów (czyli 1600-2000zł, przy czym cena w polskim sklepie jest zawsze wyższa niż wynikałoby to z prostego przeliczenia kursu). Najtańsze modele 6S (mają ekran o przekątnej 4,7 cala) są dostępne mniej więcej za 3000 zł.

Nowy iPhone może okazać się nieco ryzykowny.  Dziś "czterocalowce" są już spotykane głównie w niskim segmencie. Czy ci, którzy do tej pory nie chcieli płacić tak dużo za iPhone'a dadzą się teraz skusić pomimo małego ekranu?

Nowe iPady

Wielkiego przełomu w tym segmencie nie należy się spodziewać, bo ten nastąpił w zeszłym roku, kiedy firma zaprezentowała iPada Pro. Komentatorzy spodziewają się odświeżonej wersji iPada Air, która zostanie ulepszona zgodnie z trendem wyznaczonym przez Pro. Jak wyjaśnia IB Times możemy więc spodziewać się zwiększonej ilości RAM, obsługi rysika, ulepszonych głośników.

iPad ProiPad Pro Fot. Apple

 

Akcesoria do Apple Watch

Apple powinien też zaprezentować nowe paski do swojego inteligentnego zegarka. Nie chodzi jednak o nowe funkcje, raczej nowe materiały, kolory, wzornictwo. Apple pochwali się zapewne nawiązaniem kolejnego partnerstwa w tym zakresie z którymś z uznanych projektantów lub producentów odzieży. Nikt nie oczekuje też premiery Apple iWatch 2 - ma to nastąpić dopiero po wakacjach.

Apple WatchApple Watch Fot. Apple

Zapowiedź nowego iOS

Podobnie jak Google, Apple intensywnie pracuje nad nową wersją swojego systemu i z pewnością czymś będzie się już mogło pochwalić. Media piszą o funkcjach takich, jak Night Shift czyli zmniejszenie ilości niebieskiego światła emitowanego przez ekran, co ma ułatwić zasypianie.

Inną nowością ma być WiFi Calling - możliwość dzwonienia na normalne numery telefoniczne z wykorzystaniem internetu. 

Ważne słowo: prywatność

Całkiem możliwe, że Tim Cook odniesie się też do kwestii zabezpieczeń iPhone'a – temat jest szczególnie aktualny w obliczu nacisków, jakie wywiera na firmę FBI. Przypomnijmy - federalni wyrokiem sądu chcą zmusić Apple do stworzenia wersji iOS, która pozbawiona byłaby tak zaawansowanego zabezpieczenia danych, na co Cook nie chce się zgodzić.

Wszystko wskazuje na to, że dzisiejsza konferencja będzie miała jedną gwiazdę: iPhone'a SE. Może się jednak zdarzyć, że Apple nas zaskoczy - tak już się w przeszłości zdarzało.

Konferencję Apple będziemy relacjonować na naszym liveblogu- zapraszamy o 18.00, 21.03.2016 na Next