WhatsApp wprowadza nową funkcję, która zaszyfruje wasze wiadomości

Kamil Mizera
Z WhatsAppa korzysta już miliard ludzi na całym świecie. Jeżeli jesteś jedną z tych osób, to ucieszy cię informacja, że od teraz twoje wiadomości będą dobrze strzeżone.

Wczoraj WhatsApp ogłosił, że wprowadza dla wszystkich swoich użytkowników pełną usługę end-to-end encryption. Oznacza to po prostu, że od tej pory nasza rozmowa, czy to z jednym wybranym użytkownikiem, czy w grupie, będzie w pełni szyfrowana. Nikt, poza uczestnikami rozmowy, nie będzie w stanie zobaczyć, co jest pisane. Dotyczy to w równym stopniu cyberprzestępców, rządów jak i samego WhatsAppa. 

Zobacz też: 7 ustawień na Facebooku, które naprawdę warto znać

Pełne szyfrowanie komunikacji na WhatsAppie obejmuje wszystkie typy wiadomości, od tekstu, przez zdjęcia, filmy, rozmowy głosowe i nagrania dźwięku, kończąc na przesyłanych dokumentach. 

 

Podstawą nowej funkcji szyfrowania w aplikacji jest Signal Protocol stworzony przez Open Whisper Systems, grupę programistów tworzących kod w ramach open-source, której celem jest własnie zwiększenie bezpieczeństwa komunikacji. Sam Signal Protocol wykorzystuje szyfrowanie kluczem AES 256.

Wprowadzenie pełnego szyfrowania komunikacji zbiega się w czasie z aferą Apple kontra FBI. Wywołała ona szeroką dyskusję na temat prawa do zachowania prywatności w obliczu żądań dostępu, wyrażanych przez FBI, popartych względami bezpieczeństwa i walki z terroryzmem. Choć sprawa ta nie stała się przyczyną do stworzenia takiej funkcji w WhatsAppie, gdyż firma pracowała nad jej wdrożeniem od 2013 roku, to symptomatyczne jest, że została ona uruchomiona właśnie teraz, na fali sprzeciwu wobec działań FBI, które wyrażał również w imieniu Facebooka Zuckerberg. 

 

Uruchomienie tej funkcji zbiega się także w czasie z ostatnimi usprawnieniami wprowadzonymi przez WhatsAppa, jak chociażby możliwością przesyłania dokumentów za pomocą komunikatora. W odwodzie zaś czeka wprowadzenie wideo-czatów. Te funkcje mogą wskazywać na to, że WhatsApp będzie szedł po biznesowego klienta, dla którego kwestia bezpieczeństwa komunikacji jest znacznie bardziej kluczowa, niż dla przeciętnego użytkownika. Szyfrowanie wiadomości to kolejna cegiełka, którą WhatsApp dokłada do stworzenia pełnoprawnego, bezpiecznego komunikatora, który może być wykorzystywany również przez firmy. 

Więcej o:
Komentarze (33)
WhatsApp wprowadza nową funkcję, która zaszyfruje wasze wiadomości
Zaloguj się
 • kocurxtr

  Oceniono 6 razy 2

  taaaaaa
  dawno nie czytałem nic bardziej wiarygodnego :)

  chcesz by było bezpiecznie idź na rozmowę bez telefonów i żadnych elektronicznych gadżetów do walcowni do huty...

 • sylwekc

  Oceniono 3 razy 1

  To najlepszy przykład jak bezsensowne są plany rządu w zakresie ingerencji/podsłuchiwania/podglądania ludzi. Pokazuje, że wcale nie chodzi o nasze bezpieczeństwo, to tylko takie wytłumaczenie dla naiwnych. Przepisy w żaden sposób nie zaszkodzą terrorystą. A my jak barany pozwalamy na to rządzącym i jeszcze niektórzy uważają, że to ma sens...

 • wieczniekontuzjowany

  Oceniono 9 razy 1

  1. Trochę dziwne, że do tej pory nie były szyfrowane.
  2. AES nie jest "nie do odszyfrowania". Właściwie wystarczy powiedzieć, że skoro WhatsApp potrafi je szyfrować to potrafi je rozszyfrować.

 • freewma

  0

  Naprawdę mają użytkowników za bandę bezmózgich dwunogów. Niech nikt się nie oszukuje, że to pseudoszyfrowanie jest jakąkolwiek barierą dla NSA. Wszystkie spółki stosujące jakiekolwiek bariery są natychmiast przejmowane i zamykane. Zastanawiałem się nad WhatsAppem lub Viberem. Po tej kłamliwej akcji nie mam już wątpliwości, co wybrać.

 • sailor50

  Oceniono 2 razy 0

  O Jezu ale mews - hahaha. Black Berry Messenger ma szyfrowanie od zawsze. Nie tylko zwykłej pisaniny, ale też ROZMÓW GŁOSOWYCH!! Wystarczy kupić staruszka telefon za mniej niż 100zł, albo zainstalować w Androidzie aplikację. BBM pomiędzy sobą mają szyfrowanie, którego jeszcze NIKT nie złamał. :)

 • ulanzalasem

  0

  Ludzie mają uwierzyć, a służby będą bezpiecznie korzystać. Wyciek będzie jak jakiś nowy Snowden zdobędzie kiedyś dowody.

 • mozart

  Oceniono 2 razy 0

  Z akumulatorem na jajach jeszcze nikt nie wygrał...
  Ja tam wole GPG

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX