Adobe apeluje do miliarda użytkowników: "Zaktualizujcie Flasha". Lepiej nie ignorować tej prośby

Cyberprzestępcy coraz agresywniej wykorzystują różnego rodzaju luki Flasha. Adobe apeluje do użytkowników, by jak najszybciej pobrali aktualizacje. Microsoft postanowił nie czekać i wprowadza specjalny mechanizm obronny w Edge. Ransomware staje się coraz poważniejszą plagą.

Agencja Reutera informuje, że Adobe zmuszony był po raz kolejny zaktualizować jeden z najważniejszych swoich produktów - Flash. Znów okazało się bowiem, że wykryta w nim luka umożliwia atak typu Ransomware.

Przeczytaj też: Jak bronić się przed Ransomware?

Jak już pisaliśmy to dla przeciętnego użytkownika jedno z największych zagrożeń. Szkodliwe oprogramowanie blokuje dostęp do plików - szyfruje je. Na ekranie komputera widać jedynie komunikat z żądaniem okupu - albo zapłacimy kilkaset dolarów, albo stracimy dane na zawsze. Przestępcy są na tyle bezczelni, że czasami podwajają stawkę po jakimś czasie albo... przesyłają klucz deszyfrujący, który nie działa. Dane są utracone  nawet, jeśli ofiara zapłaciła.

Adobe ponagla miliard użytkowników Flasha używających Windows, OS X, Chrome i Linuxa, by zaktualizowali oprogramowanie najszybciej jak to możliwe po tym, jak eksperci od spraw bezpieczeństwa odkryli szkodliwe oprogramowanie, które atakuje komputery użytkowników, którzy odwiedzili zainfekowane strony. 

- wyjaśnia Reuter.

Microsoft ma dość

Ciągłymi zagrożeniami płynącymi ze strony Flasha zdaje się być lekko zirytowany Microsoft. Firma zapowiedziała, że najnowsza wersja przeglądarki Edge, dostępnej na Windows 10, będzie automatycznie blokować te elementy we Flashu, które uzna za zbędne. Animacje, reklamy, filmy, które będą budzić podejrzenia, zostaną "zapauzowane". 

Przestępcy opracowali metodę szantażu użytkowników za pomocą ransmoware do perfekcji. Można nawet powiedzieć, że ta metoda ataku jest modna wśród hakerów - wiedzą, że jest w miarę prosta i skuteczna. Użytkownik boi się, że straci dane, więc płaci, bo nie chce czekać, nie ma kopii bezpieczeństwa. Warto o nią zadbać.