Polscy użytkownicy Facebooka i Chrome na celowniku oszustów

Przestępcy znaleźli nowy sposób, by infekować komputery ofiar złośliwym oprogramowaniem. Tym razem ofiary są przekonywane, że ktoś umieścił na Facebooku nagranie z nimi w roli głównej...

Firma Eset specjalizująca się w bezpieczeństwie systemów komputerowych wykryła nowe zagrożenie. Przestępcy prowadzą właśnie nową kampanię na Facebooku, której celem stają się też użytkownicy z Polski.

Mechanizm oszustwa jest dość przebiegły. Ofiara widzi na swojej osi czasu wpis, który zawiera link do materiału wideo. Oznaczenie wyraźnie sugeruje, że to ofiara jest jego głównym bohaterem.

Link z wpisu kieruje do serwisu przypominającego YouTube. Żaden film jednak nie zostaje wyświetlony - komputer zachęca natomiast do zainstalowania dodatkowego rozszerzania, które ma umożliwić obejrzenie filmu.

Rozszerzenie o nazwie "Make a Gif" jest tak naprawdę trojanem, dzięki któremu przestępcy przejmują kontrolę nad komputerem. W początkowej fazie głównym jego zadaniem jest infekowanie kolejnych osób - przy pomocy Facebooka lub Messengera. Oprogramowanie ma też ukryte funkcje, z których przestępcy będą chcieli skorzystać w późniejszej fazie ataku. 

Infekcja wirusemInfekcja wirusem Fot. Facebook

Tylko w ubiegłym tygodniu analitycy z firmy ESET wykryli 10 000 infekcji. Złośliwy plik atakuje przeglądarki Chrome użytkowników Facebooka w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach.

 

Więcej o: