Trudno uwierzyć, że tak wyglądały początki Facebooka

Do sieci trafiło nagranie z roku 2005 przedstawiające wywiad z Markiem Zuckerbergiem. Szef raczkującego wówczas serwisu o nazwie Thefacebook.com miał odważne plany. I wyjątkowo skromne biuro.

Facebook to największy portal społecznościowy świata i jedna z największych firm nowych mediów. Nagranie, które właśnie trafiło do sieci, przedstawiające wywiad z Markiem Zuckerbergiem, którego udzielił jedenaście  lat temu, czyli rok po stworzeniu serwisu. 

Przeczytaj też: Życzysz źle Facebookowi? On już raczej z nami pozostanie.

Zanim Facebook stał się gigantem, z którego korzysta 1,6 miliarda ludzi, był skromnym startupem o nazwie...Thefacebook.com 

Zuckerberg w rozmowie z dziennikarzem wygląda jeszcze skromniej niż dziś - biały, a nie szary t-shirt, bujna fryzura, bardzo przeciętne biuro i uwielbiana w Krzemowej Dolinie luźna atmosfera.

Ważne jest jednak to co Zuckerberg mówił o swoim pomyśle dekadę temu. Zaczął od wyjaśnienia, czym w ogóle jest serwis.

Facebook to cyfrowy przewodnik dla uczelni, w pewnym sensie interaktywny.

Sprecyzował też w jakim celu w ogóle go stworzył.

A więc jeśli chcę się rozejrzeć, albo znaleźć informacje o tobie, wchodzę na Thefacebook.com, wpisuję twoje nazwisko, a to doprowadza do, miejmy nadzieję, wyświetlenia wszystkich istotnych informacji na twój temat. Wszystkich, które byłyby dla mnie ważne.

Zaskakuje też konsekwencja, z którą Zuckerberg tworzył swój serwis. Już na początku nie miał kreować społeczności, a raczej być narzędziem.

Sądzę, że naszym celem nie jest stworzenie społeczności online, ale bycie swego rodzaju lustrem dla prawdziwych społeczności, które istnieją w realnym świecie.

- stwierdził.

Najlepszym dowodem na to, że Facebook to właśnie lustro społeczeństwa jest wysiłek serwisu skierowany na pomoc osobom niepełnosprawnym. Dla Facebooka ważne są właśnie mniejsze lub większe grupy, które dzięki serwisowi pozwolą utrzymywać bliskie więzi użytkownikom. 

 

Dziś siedziba Facebooka wygląda imponująco. Zarówno ta amerykańska, jak i warszawska, otwarta całkiem niedawno. 

Za Telegraph

Więcej o: