To najmroczniejszy zakątek internetu. Znajdziesz tu rzeczy, o których wolałbyś nie wiedzieć

„W przeszłości mechanizmy TOR były dostępne dla wybrańców. Bez specjalistycznej wiedzy dostęp do ukrytej sieci był bardzo ograniczony lub wręcz niemożliwy. Obecnie jest to banalnie proste” – podkreśla Michał Jarski, ekspert firmy Trend Micro, z którym rozmawiamy o ciemnych zakamarkach internetu.

Daniel Maikowski: "Deep web", "ukryta sieć", „darknet”, "ciemny internet". Te pojęcia brzmią dość tajemniczo. O czym w ogóle mówimy?

Michał Jarski: Przyzwyczailiśmy się do patrzenia na internet przez pryzmat wyszukiwarki. Często wydaje się nam , że w Google znajdziemy absolutnie wszystko. Wyszukiwarka stała się filtrem, który przesłania nam rzeczywistość. A ta rzeczywistość jest zgoła inna.

Są osoby, które z różnych względów nie mogą lub nie chcą pokazywać publicznie swojej internetowej aktywności. Schodzą więc do internetowego podziemia, które potocznie nazywamy „deep webem” czy też „ukrytą siecią” .

Osoby te korzystają z alternatywnych form połączeń, takich jak popularna sieć TOR, która zapobiega analizie ruchu sieciowego i w konsekwencji zapewnia niemalże anonimowy dostęp do określonych zasobów.

Nielegalnych zasobów?

Niekoniecznie. Choć osoby korzystające z ukrytej sieci chcą pozostać anonimowe, to jednak nie oznacza to wcale, że prowadzą działalność niezgodną z prawem. Nie możemy wrzucić wszystkich do jednego worka z napisem „przestępcy”.

Musimy pamiętać, że ideą sieci TOR było stworzenie takiego miejsca w sieci, które ukryłoby się przed polityczną cenzurą obowiązującą w reżimach niedemokratycznych. To co stało się z ukrytą siecią później jest już zupełnie odrębną historią.

Ale przestępców w odmętach ukrytej sieci znajdziemy całkiem sporo...

Tak. Mają tam nawet swoje specjalne miejsce, które potocznie nazywamy „darknetem”. To najciemniejszy zakamarek ukrytej sieci. To tu handluje się narkotykami i bronią. To tu oferowane są materiały pedofilskie. To tu można zlecić atak hakerski czy zabójstwo.

Sklep Silk Road - tu znajdziemy narkotyki oraz inne substancje medyczneSklep Silk Road - tu znajdziemy narkotyki oraz inne substancje medyczne Slik Road

Czy przykładowy Jan Kowalski może przeglądać zasoby ukrytej sieci?

W przeszłości mechanizmy TOR były dostępne dla wybrańców. Bez specjalistycznej wiedzy dostęp do ukrytej sieci był więc bardzo ograniczony, a często niemożliwy. Obecnie jest to zadanie banalnie proste. Wystarczy zainstalować niewielkie rozszerzenie do przeglądarki internetowej. W sieci można znaleźć liczne instrukcje, które krok po kroku oprowadzą nas po świecie ciemnego internetu.

To jednak zaledwie pierwszy krok. Ukryta sieć jest bowiem pełna zamkniętych grup, forów dyskusyjnych oraz tajemniczych społeczności, do których dostęp otrzymamy tylko wtedy, gdy osiągniemy określony poziom wiarygodności. Kluczowe jest zdobycie zaufania ze strony innych użytkowników i administratorów takich grup.

W deep webie czekają na nas również liczne pułapki zastawiane przez oszustów. Sam fakt, że ktoś umieszcza ogłoszenie o sprzedaży fałszywego paszportu czy też wizy, nie oznacza, że takowe dokumenty posiada. Oferta ta może być – i w większości przypadków będzie – oszustwem, które ma na celu wyłudzenie naszych pieniędzy.

Gdy Jan Kowalski będzie grozić śmiercią politykowi na swoim Facebooku, to kilkadziesiąt godzin później do jego drzwi zapukają smutni panowie w kominiarkach. Czy jeśli zrobiłby to samo w na jednym z zamkniętych forów dyskusyjnych, to byłby całkowicie bezkarny?

Sposób, w jaki funkcjonuje sieć TOR powoduje, że ukryte zostają dane na temat nadawcy i odbiorcy komunikatu. Nie wiemy skąd i dokąd podróżują pakiety danych.

Jeśli jednak natrafilibyśmy na odpowiednio zmotywowanego przeciwnika, to jak najbardziej ma on możliwość zlokalizowania źródła wiadomości, która niesie za sobą groźbę karalną czy też zagrożenie terrorystyczne.

W tym celu można zastosować tzw. mechanizmy statystyczne. Oczywiście są do tego potrzebne odpowiednie środki finansowe. W licznych opracowaniach na temat sieci TOR mówi się o nawet konkretnych sumach, które należy wyłożyć, aby zidentyfikować danego użytkownika ukrytej sieci. Koszt takiego ataku statystycznego oscyluje w granicach 40 tysięcy dolarów. Nie jest to kwota dostępna dla każdego, ale jak najbardziej znajduje się ona w zasięgu służb specjalnych.

Wyszukiwarka GramsWyszukiwarka Grams Jeremy Martin/YouTube

W raporcie "Cybercrime and the Deep Web" piszecie o tzw. „ekonomii darknetu". Okazuje się, że podziemie internetowe w poszczególnych krajach charakteryzuje się dość unikalną specyfiką.

W dużym stopniu wynika to z tradycji przestępczych. Podziemie kryminalne w Rosji zdecydowanie różni się od tego w Japonii, Brazylii czy Niemczech. Ta specyfika naturalnie przenosi się do darknetu, gdzie poszczególne organizacje oferują specyficzne dla danego kraju „produkty” i „usługi”.

Na problem przestępczości w internecie nie możemy więc patrzeć w oderwaniu od tradycyjnej przestępczości. Pole działania jest inne, ale schematy pozostają takie same.

Czy to oznacza, że darknet jest dziś zdominowany przez tradycyjne organizacje przestępcze?

W latach 20. XX wieku mafie były pierwszymi organizacjami, które dostrzegły możliwości, jakie niesie za sobą prohibicja. Teraz, jako pierwsze odkrywają potencjał darknetu. Oczywiście w internetowym podziemiu swoich sił próbują również osoby i grupy, które dotychczas znajdowały się na marginesie świata przestępczego. Ale to zaledwie niewielki procent całego spektrum.

Musimy pamiętać o tym że darknet jest jedynie narzędziem komunikacyjnym. Na koniec dnia, ktoś musi być dostawcą zamówionych narkotyków, sfałszowanych dokumentów czy też broni. Tych spraw nie da się załatwić w świecie wirtualnym. Musi dojść do spotkania, na którym pojawia się zarówno sprzedawca, jak i klient.

Każdy kto będzie chciał wejść do darknetu na własną rękę, prędzej czy później natrafi na twardą i zdecydowaną odpowiedź ze strony potężnych grup przestępczych.

Wróćmy do naszego Kowalskiego, który postanowił rozpocząć swoją przygodę w ukrytej sieci. Co tam znajdzie? Jakie towary i usługi cieszą się obecnie największą popularnością w internetowym podziemiu?

Nie mogę podać tu konkretnych liczb. Wynika to z faktu, że w przypadku ukrytej sieci odróżnienie prawdziwych ofert od zwykłych oszustw jest niezwykle trudne, a czasami wręcz niemożliwe.

Są jednak towary, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Chodzi przede wszystkim o fałszywe dokumenty – dowody osobiste, paszporty, wizy. Na drugim miejscu umiejscowiłbym broń, a tuż za nią narkotyki i inne substancje medyczne.

Tak jak wspomniałem wcześniej, poszczególne kraje specjalizują się w świadczeniu różnych usług. Handel bronią to przede wszystkim domena Rosji. Z kolei Brazylia i Stany Zjednoczone – z oczywistych względów – specjalizuje się w narkotykach.

Czy organizacje zajmujące się zwalczaniem cyberprzestępczości aktywnie działają w ukrytej sieci? Czy spotkamy się tam z prowokacjami, które mają na celu rozpracowywaniem organizacji przestępczych, np. siatek pedofilów?

Zdecydowanie tak. Takie działania są tu na porządku dziennym. Metody działania służb zajmujących się zwalczaniem przestępczości zawsze będą obejmować infiltrację środowiska kryminalnego. Ta infiltracja w przypadku internetowego podziemia jest często dużo prostsza niż w tzw. „realu”.

Cały czas musimy jednak pamiętać, że ukryta sieć jest jedynie kanałem komunikacji. Na pewnym etapie przestępcy i ich klienci muszą spotkać się twarzą w twarz, a to oznacza, że służby również  muszą balansować pomiędzy światem wirtualnym i realnym.

Sklep ArmorySklep Armory Armory

Pod koniec ubiegłego roku doszło do skutecznego cyberprzestępczego ataku na ukraińską elektrownię w Zaporożu. W jego wyniku ok. 700 tys. domostw przez kilka godzin pozostawało bez dostępu do prądu. Wszystko wskazuje na to, że ten i wiele innych ataków było koordynowanych właśnie w darknecie.

Bez wątpienia tak. Jednak przy tego typu sytuacjach kluczowe jest zidentyfikowanie tzw. "threat actors", czyli osób które rzeczywiście mogą być zainteresowane dokonaniem ataku. Wydaje mi się, że w tym konkretnym przypadku nie mówimy o konkretnej organizacji przestępczej, której awaria elektrowni na Ukrainie żadnej materialnej korzyści nie przyniesie, ale o motywacjach politycznych. A jeżeli mówimy o polityce i Ukrainie, to dość łatwo jest zidentyfikować państwo, które mogłoby skorzystać na destabilizacji naszego wschodniego sąsiada.

W waszym raporcie czytamy dużo o cyberprzestępczym podziemiu w Brazylii, Niemczech, USA, Kanadzie, Rosji czy Brazylii. A co z Polską? Czy mamy jakieś dane dotyczące polskiego darknetu?

Udział polskojęzycznych linków w globalnej ukrytej sieci wynosi obecnie ok. 1,67 proc.. Daje nam to szóste miejsce w tej „klasyfikacji”. Oczywiście w deep web jest dziś zdominowany przede wszystkim przez strony w języku rosyjskim oraz angielskim.

Wracając do polskiego darknetu, to specjalizuje się on przede wszystkim w przestępczości elektronicznej. Możemy tu wspomnieć choćby o phishingu czy też cardingu. W ostatnich latach zwróciliśmy również uwagę na wzrost zagrożeń związanych z ransomware. Cyberprzestępcy z Polski specjalizują się w tworzeniu tego rodzaju oprogramowania, a ataki z jego wykorzystaniem dotykają zarówno osoby indywidualne, jak i organizacje.

W tym miejscu warto wspomnieć również choćby o ubiegłorocznym ataku hakerskim na Plus Bank, który doprowadził do wycieku danych klientów banku. Darknet odgrywał kluczową rolę w przygotowywaniu i koordynacji tego ataku.

ZOBACZ TEŻ: W Stanach Zjednoczonych roboty robią już (brzydkie) kanapki

Więcej o:
Komentarze (50)
To najmroczniejszy zakątek internetu. Znajdziesz tu rzeczy, o których wolałbyś nie wiedzieć
Zaloguj się
 • bzzbzzbzz

  Oceniono 29 razy 15

  ehhhh..... dark web....
  zero techniki, zero merytoryki.... a wystarczy poświęcić kilka godzin i można napisać ciekawy artykuł dla "niewtajemniczonych".
  SilkRoad, TORowisko to już prehistoria.... 40k $ za identyfikację to legenda miejska, w polskich realiach grupy przestępcze(w popularnym znaczeniu tego słowa) nadal wolą latać z klamkami lub w białych kołnierzykach....
  Coś wspomniano o cenzurze... ChRL, Syria, Tunezja, Egipt... dzięki mechanizmom typu TOR można w tych krajach np połączyć się z usługą Skype(Egipt), pisać blogi recenzujące rząd(ChRL, Syria,Tunezja,Egipt itp).
  Pedofilia... jedyna "dziedzina" która w "podziemiu" jest ścigana z całą surowością przez innych użytkowników.
  Taki paradoks... dzięki sieci TOR wpadło w ręce władz duuuużo pedofilii, nie wytropiły ich policja, służby specjalne ale zwykli (świadomi) użytkownicy.

 • kwiatpatologii

  Oceniono 18 razy 8

  " Na koniec dnia, ktoś musi być dostawcą zamówionych narkotyków, sfałszowanych dokumentów czy też broni. Tych spraw nie da się załatwić w świecie wirtualnym. Musi dojść do spotkania, na którym pojawia się zarówno sprzedawca, jak i klient."

  Mam rozumieć,że listonosz jest dealerem?

 • sulaw_z_pis

  Oceniono 13 razy 5

  TOR
  to brak kontroli i łatwego wyłapania przez pajaców smutnych panów, co bronią honoru władzy (nieudacznej, chciwej i kłamliwej) prawem które napisała ta władza.

  Straszenie pedofilią, bronią, narkotykami to nieudany zabieg socjotechniczny.
  Jak będziesz korzystał z TOR'a, to kupisz zdjęcia nagich dzieci, broń i 3 tony kokainy. I ktoś ci to zapakuje do skrzynki pocztowej (nie piszę o mail'u).

  To taki sam zabieg, jak łapanki na tajnych spotkaniach w czasie okupacji.
  Czy w czasie PRL'u nazywanie "Solidarności" przestępcami co miało odstraszać malutkich. Co w sumie okazało się po 26 latach faktem.

  Serwery TOR zostały ostatnio mocno przetrzepane i zamknięte przez NSA czy CIA. Co klikam na stronę onion. To jest error. Po drugie, nowe serwery mogą być postawione przez tajne służby. Więc laik który zacznie szukać chorych rzeczy może szybko się zdziwić pukaniem smutnych panów. A najgłupszym pomysłem korzystanie z TOR jest pomysł odpalanie tora z Windowsa. Który jak wiemy, ci co szukają takich ionformacji, jest super szpiegiem, za 500 zł.

  Panie autorze, proszę się postarać bardziej.

 • polsilver100

  Oceniono 8 razy 4

  Po ostatnich zawieruchach w USA krytykowano powszechny dostęp do broni w tym kraju.W Niemczech nie ma dostępu tak jak i w Polsce mimo to dochodzi do podobnych sytuacji.Jak ktoż chce kogoś zabić to i tak to zrobi.Może gdyby inni mieli w tym centrum broń to zabiliby napastnika zanim on zabił 9 osób

 • ponury_swiniarz

  Oceniono 9 razy 3

  Moim zdaniem Silk Road to najlepsze co moglo spotkac internet. Cywilizowane zakupy, opinie o sprzedawcach, jak na ebayu czy amazonie a poniewaz wszystko odbywa sie przez internet i na dystans, nie ma przemocy zwiazanej z dilerami walczacymi o terytorium. Takie opinie pojawialy sie tez w USA wsrod strozow prawa i sprawedliwosci, ze silkroad badzo pozytywnie wplynal na obnizenie przemocy w biznesie narkotykowym.

  Oczywiscie strony zwiazane z pedofilia i innymi czynnosciami zwiazanymi z krzywdzeniem innych ludzi czy zwierzat nalezy scigac z cala surowoscia.

 • tacx

  Oceniono 6 razy 2

  to bzdury. Jakąs dekadę temu normalnie poruszałem się w Tor na próbę nie będąc żadnym zaawansowanym userem czy wręcz informatykiem. Uciekłem stamtąd po godzinie bo wiedziałem że sam moge stać się bez własnej woli źródłem rozpowszechniania treści zabronionych. Jak ktoś chce - proszę bardzo, ale trzeba liczyć się z konsekwencjami.

 • yosfer

  Oceniono 8 razy 2

  Wszystkim amatorom broni i dziecięcej pornografii chciałbym wspomnieć, że są możliwości identyfikowania użytkowników TORa. Nie jest to tak proste jak w przypadku zwykłej sieci, jednak da się.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX