Sprawdzamy tablet chłodzony cieczą, czyli Acer pokazuje, że można

Nowe urządzenie 2-w-1, Acer Switch Alpha 12, ma bić na głowę konkurencję pod względem wydajności, a wszystko dzięki nowemu systemowi chłodzenia.

Od kilku lat chłodzenie podzespołów w coraz mniejszych urządzeniach przenośnych stanowi ogromne wyzwanie dla inżynierów. Do niedawna były tylko dwie możliwości - wiatraki albo chłodzenie pasywne. Pierwszy sposób jest głośny i zajmuje dużo miejsca w obudowie, drugi z kolei jest mało wydajny, przez co niektórych specyfikacji w małych urządzeniach upchnąć się nie da. Acer poszedł trzecią ścieżką - w przenośnym sprzęcie 2-w-1 zmieścił mały układ chłodzenia wodnego, który ma być i cichy i wydajny. Dzięki temu, że Switch Alpha 12 nie jest chłodzony powietrzem, kurz w naszym otoczeniu zupełnie nie wpływa na jego pracę.

Acer Switch Alpha 12Acer Switch Alpha 12 Fot. Łukasz Józefowicz

Czy to działa?
LiquidLoop nie potrzebuje osobnego zbiornika na płyn chłodzący - w zamkniętym obiegu jest on przepychany przez sprężony gaz. To pozwoliło zmieścić takie chłodzenie w niewielkim urządzeniu 2-w-1, dzięki czemu działa ono na procesorze Intel Core szóstej generacji (do wyboru są wersje z i3U, i5 oraz i7). To jednak na razie tylko zapowiedzi i dopiero podczas testów okaże się, czy urządzenie rzeczywiście nie grzeje się nadmiernie podczas intensywnej pracy.

Acer Switch Alpha 12Acer Switch Alpha 12 Fot. Łukasz Józefowicz

Chłodzenie jest, ale co jeszcze?
Acer Switch Alpha 12, jak nazwa sugeruje, ma 12" ekran dotykowy o rozdzielczości 2160x1440. Karta graficzna jest zintegrowana z procesorem, ale możemy mieć do 8 GB RAM i dysk SSD do 512 GB. W zestawie z tabletem otrzymujemy oczywiście odłączaną klawiaturę (w dwóch wariantach: zwykłej lub podświetlanej), a całość waży 1,25 kg.

Acer Switch Alpha 12Acer Switch Alpha 12 Fot. Łukasz Józefowicz

Tradycyjnie już dla linii Acer Switch ekran ma wysuwaną podstawkę z płynną regulacją kąta pochylenia. Od spodu jest ona pokryta gumą, więc mamy pewność, że będzie stabilna na każdej powierzchni. Niestety jej konstrukcja w kształcie litery "U" nadal sprawia, że obawiam się iż pewnego razu pociągnę za nią zbyt mocno i wyrwę mocowania. Nie słyszałem jeszcze, by komuś się coś takiego przytrafiło, więc póki co możemy to wrzucić do worka razem z innymi irracjonalnymi lękami.

Acer Switch Alpha 12Acer Switch Alpha 12 Fot. Łukasz Józefowicz

Acer Switch Alpha 12 robi bardzo dobre pierwsze wrażenie, które wraz z zapewnieniami o wydajnym i bezgłośnym chłodzeniu zachęca do zakupu. Mimo to zalecam ostrożność podczas podejmowania takiej decyzji, przynajmniej do czasu aż nie sprawdzimy w warunkach bojowych, czy urządzenie rzeczywiście stale utrzymuje niską temperaturę.