Właściciele iPhone'ów jednak bezpieczni. FBI wydało na złamanie zabezpieczeń...

Pod koniec marca FBI udało się włamać do iPhone'a należącego do terrorysty. Zakończyło to spór pomiędzy rządem, a Apple, ale dało postawy, by sądzić, że iPhone'y nie są już takie bezpieczne. Otóż... są.

Kilka tygodni temu pisaliśmy o sukcesie FBI, który, zmuszony odmową Apple, włamał się do iPhone'a 5C należącego do terrorysty. 

Informacja mogła oznaczać początek poważnych kłopotów Apple. Okazało się przecież, że zabezpieczenia iPhone'a, które miały być nie do złamania, udało się ostatecznie obejść. A skoro udało się z telefonem terrorysty, udać się może  z każdym innym.

Przeczytaj też: FBI może podsłuchiwać zawsze i wszędzie. Wystarczy im... twój smartfon.

iPhone 5CiPhone 5C fot. Apple

Otóż nie do końca.

Jak informuje agencja Reutera FBI ujawniło właśnie, że włamanie do smartfonu zamachowcy z San Bernardino kosztowało co najmniej 1,3 miliona dolarów. To kwota, jaką rząd zapłacił za opracowanie metody włamania i jego przeprowadzenie. 

W jaki sposób FBI poinformowało o kosztach? W zasadzie przypadkiem. James Comey, dyrektor Biura, spytany o tę kwestię przez dziennikarzy, odpowiedział:

Ile? Dużo. Więcej niż ja zarobiłem w tej pracy przez całą swoją karierę czyli siedem lat i cztery miesiące. [...]  Z mojego punktu widzenia było warto. 

Dziennikarze ustalili, że Comey zarabia 183 tys. dol. rocznie, co daje przez siedem lat kwotę 1,3 mln. 

A zatem tak, włamanie do iPhone'a, nawet tego zabezpieczonego najnowszym systemem iOS 9 jest możliwe. Kwestia kosztów ma tu jednak kluczowe znaczenie, bo nawet amerykański rząd nie ma możliwości, by wydawać miliony dolarów bez powodu. Również przestępcy nie są w stanie wydawać tak gigantycznych pieniędzy. 

Zwykli obywatele powinni więc dziś czuć się bardziej bezpieczni, niż w dniu, w którym dowiedzieli się, że włamanie do iPhone'a jest jednak możliwe. Koszt tego włamania ma bowiem kluczowe znaczenie dla powszechnego zastosowania metody. 

Więcej o:
Komentarze (51)
Właściciele iPhone'ów jednak bezpieczni. FBI wydało na złamanie zabezpieczeń...
Zaloguj się
 • 3x666

  Oceniono 17 razy 15

  O czym wy piszecie ? Przecież to jest koszt poniesiony na opracowanie metody złamania zabezpieczeń. Skoro już maja metodę to nie będą już musieli więcej tak wysokich kosztów ponosić.
  No chyba że to była opłata za jednorazowy włam, a haker nie udostępnił FBI metody. Co nie znaczy że nie udostępni komu innemu. Tak czy siak zabezpieczenia zostały złamane i tylko kwestia czasu aż wypłynie jak je obejść.

 • iwanme

  Oceniono 11 razy 11

  Ale to przecież koszt biznesowego włamania wystosowany przez jakąś korporację dla FBI które forsy ma po dach. Wcale nie oznacz to, że jeden lub więcej zapalonych geeków nie osiągnął by podobnego sukcesu, ani że dnie da się tego zrobić taniej.

 • kocurxtr

  Oceniono 5 razy 3

  jak mawiał mój kumpel:
  "na technikę zawsze się znajdzie technika..."

  i tego się trzymam słysząc o coraz to nowych 'na-jcud-cud-cud-niejszych algorytmach zabezpieczeń tego czy tamtego

  procesory tanieją... koszt włamu to często już nie kwestia wielkiej kasy, a determinacji włamującego się...
  dobrze, że się włamali, ktowie, ile istnień ocalą
  hańba dla Apple za brak współpracy...

 • maxthebrindle

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Kędzierski - iPhony NIE SĄ bezpieczne, nigdy nie były - proszę więc tak gorliwie się ze swoich obowiazków marketingowca Apple nie wywiązywać, na 'stypendium' i tak pojedzie Sosnowska :-).
  Każde zabezpieczenie wymyślone przez człowieka można złamać i pisałem tu o tym gdy tylko ta cała 'afera' wybuchła. To po pierwsze. Po drugie - skoro ponad 1,3 miliona wydano na opracowanie metody i przeprowadzenie operacji, to... metoda już istnieje i jest sprawdzona, więc kolejne takie akcje będa o wiele tańsze. Poza tym ta kwota, którą wywnioskowali dziennikarze może zawierać w sobie opłatę za zakup metody łamania zabezpieczeń telefonu Apple przez FBI, zatem kolejne telefony beda łamane za kilkaset dolców, zaś sama metoda zapewne za jakiś czas 'wycieknie', bo inne rzady też by chciały wiedzieć, co ich obywatele mają w telefonach.

 • orstes

  Oceniono 2 razy 2

  dzisiaj to kosztowało 1.3 mln, zaraz ktoś się włamie dla "sportu", teraz to tylko kwestia czasu, game on

 • artus

  Oceniono 1 raz 1

  Równie dobrze może być tak, że jakiś pryszczaty nastolatek ogarnie to w ciągu tygodnia. Ale oni pewnie muszą mieć oficjalne podkładki i tyle. A jak się jednym udało, to i inni dadzą radę.

 • Jacek Lis

  Oceniono 1 raz 1

  Nie do końca... Tyle kosztowalo opracowanie metody i włamanie. Teraz po opracowaniu tej metodyi juz 1 wlamaniu koszty ponownych włamań bedą relatywnie mniejsze.

 • bmc3i

  0

  "To kwota, jaką rząd zapłacił za opracowanie metody włamania i jego przeprowadzenie". A skoro taką metodę już mają, to mogą skorzystac z niej ponownie i nie musza juiz wiecej placic za jej opracowanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX