Smartfony z procesorem Qualcomma przez 5 lat były podatne na ten złośliwy atak

Qualcomm to wiodący producent procesorów wykorzystywanych w smartfonach. Właśnie dowiedzieliśmy się, że część użytkowników była narażona na ataki ze strony hakerów aż przez pięć lat.

Smartfony działające w oparciu o procesory Qualcomma przez pięć ostatnich lat narażone były na bardzo poważny atak ze strony cyberprzestępców. Jak wyjaśnia firma badawcza FireEye oprogramowanie wbudowane w Androida pozwalało cyberprzestępcom na odczytywanie wiadomości SMS i pobieranie historii wybieranych połączeń.

Przeczytaj też: Ten wirus udaje... grę!

Badacze FireEye ustalili, że dziura w zabezpieczeniach pojawiła się już w Android Ice Cream Sandwich. Pomimo nowych generacji systemu, nie została ona załatana, aż do teraz. 

Zarówno Google jak i Qualcomm wydali już odpowiednie łatki i twierdzą, że użytkownicy są teraz bezpieczni. Według Computing.co.uk problem mogą mieć jednak użytkownicy starszych wersji Androida, do których łatka nigdy nie dotrze. 

Nie ma dowodów, by luka została wykorzystana przez cyberprzestępców, ale cała sytuacja dowodzi tego, że powinniśmy korzystać tylko z nowych, na bieżąco łatanych wersji oprogramowania.

Więcej o: