Microsoft rezygnuje z tej funkcji Windows. Zbyt ryzykowna i skomplikowana

Robert Kędzierski
Wi Fi Sense miała być usługą ułatwiającą życie - pozwalała udostępniać domową sieć wybranym znajomym. Microsoft postanowił wycofać się z tego pomysłu.

Microsoft miał całkiem ciekawy pomysł na dzielenie się dostępem do internetu. Do Windows 10 wprowadził funkcję Wi Fi Sense, która pozwalała udostępnić połączenie osobom zapisanym w kontaktach np. z Outlooka, Skype'a czy Facebooka. Dzięki niej i my mogliśmy łączyć się z hotspotami stworzonymi przez naszych znajomych.

Przeczytaj też: 9,5 rzeczy za które kochaliśmy Windows 95

WiFi Sense - funkcja, z której rezygnuje MicrosoftWiFi Sense - funkcja, z której rezygnuje Microsoft Fot. YouTube/Microsoft

Funkcja zostanie jednak, jak wyjaśnia CNET, usunięta. Microsoft tłumaczy to jej niską popularnością i potrzebą dużych inwestycji, by "działała poprawnie i bez problemów".

Sprawa może mieć jednak drugie dno - być może chodzi o kwestie prawne. Znajomy, któremu udostępniamy łącze może zrobić coś... nielegalnego. Ściągnąć nieodpowiedni film, wyłudzić zapłatę za towar, rozesłać spam. Odpowiedzialność za czyiś czyn może spaść na nas. Ślady będą prowadzić do IP przypisanego do naszego nazwiska.

Inną kwestią jest sposób dzielenia się hasłem ze znajomymi. Użytkownicy mogli nie do końca rozumieć, że dostęp udzielany jest tylko wskazanym znajomym, nie wszystkim na liście. 

Dzielenie się hasłem WiFi nie będzie możliwe od lata, kiedy to na rynku pojawi się aktualizacja o nazwie Anniversary Update - pierwsza solidna poprawka Windows 10. 

Więcej o: