Microsoft wycofuje się z rynku telefonów? Nokia w rękach Foxconna?

Według nieoficjalnych przecieków Microsoft chce porzucić rynek feature phone'ów i przekazać prawa do produkcji tych urządzeń, sygnowanych marką Nokia, Foxconnowi.

Amerykańskie media donoszą, że Microsoft jest zmęczony rynkiem telefonów komórkowych i zamierza wycofać się z samodzielnej produkcji modeli typu feature phones. Na licencji Microsoftu miałby je wytwarzać chiński Foxconn. Ten sam, który wyprodukował dla fińskiej Nokii tablet.

Nokia A1Nokia A1 Fot. Android Authority

Warto przypomnieć, że Microsoft przejmując Nokię zapewnił sobie prawa do marki Lumia, a także do używania marki Nokia na feature phone'ach takich jak Nokia 230, Nokia 130, Nokia 215.

 

Fińska Nokia z kolei  będzie mogła produkować smarfony sygnowane własną nazwą jeszcze w tym roku. Nie wiadomo jednak czy  w ogóle zdecyduje się na ten krok, chociaż różnego rodzaju przecieki potwierdzają prace nad urządzeniami. 

Niczym series 40?

Koniec z Series 40, koniec z Ashą...Koniec z Series 40, koniec z Ashą... Fot. Nokia

Microsoft mógł uznać, że feature phone'y, czyli telefony będące stadium pośrednim pomiędzy telefonem,  a smarfonem, nie mają już racji bytu. Przynajmniej dla spółki o tak gigantycznych ambicjach. Gigant z Redmond musi też uporać się z dalszym rozwojem marki Lumia, która, jak wskazują ostatnie analizy, straciła w ciągu ostatniego roku na popularności. Z przecieków wiemy, że Microsoft miał pracować na super-telefonem - Surphace Phone zdaje się być jednak odłożony na półkę. 

Windows Phone, smartfony i telefony wydają się dla Microsoftu coraz większym ciężarem. Pewnie między innymi z tego powodu w najnowszej wersji Windows 10, która zadebiutuje latem, pojawi się możliwość integracji z urządzeniami z Androidem.

Odbieranie rozmów na komputerzeOdbieranie rozmów na komputerze Fot. Microsoft

Microsoft zdaje się rozumieć, że chociaż wciąż ma oddanych fanów swojego mobilnego systemu operacyjnego bitwy z Google i Apple nie wygra. Windows Phone, podobnie jak Lumia, to nisza. 

Źródło: Phone Arena