Zwolnili go z pracy, bo krytykował swojego szefa na Facebooku. Teraz pozywa Google'a

Daniel Maikowski
Były pracownik firmy Nest Labs złożył skargę w związku z bezprawnym – jego zdaniem – zwolnieniem. Twierdzi on, że stracił pracę za umieszczenie na Facebooku krytycznych wpisów wobec swojego przełożonego.

Do amerykańskiej agencji rządowej National Labor Relations Board, która zajmuje się m.in. obroną pracowników przed nadużyciami ze strony pracodawców, wpłynęła skarga przeciwko firmom Google i Nest Labs Złożył ją były pracownik Nesta, który został zwolniony z pracy za krytykę swojego przełożonego w mediach społecznościowych.

Z treści wypowiedzenia, do którego dotarł serwis The Information wynika, że powodem rozwiązania umowy z pracownikiem były wpisy na Facebooku, w których mężczyzna negatywnie wyrażał się o swoim przełożonym, Tonym Fadellu.

Przykładowe memy, które wyciekły z wewnętrznej grupy pracowników Gogle'aPrzykładowe memy, które wyciekły z wewnętrznej grupy pracowników Gogle'a fot. Recode

Chodzi o zabawne (i złośliwe) memy obnażające złe warunki pracy, które mają panować w Nest Labs. Zwolniony pracownik nie jest pierwszą osobą, która miała zamieszczać je w internecie. Już w kwietniu serwis Recode informował o wycieku wpisów z wewnętrznej grupy skupiającej pracowników Google’a,w których dość krytycznie wyrażali się oni o Fadellu i atmosferze pracy w Nest Labs.

Tony Fadell, prezes Nesta, to zły lider. Stworzył środowisko pracy, w którym panuje bałagan. Pracownicy Nesta chcą, aby ich środowisko pracy było lepsze. Chcą pracować w środowisku tak dobrym, a nawet lepszym niż to stworzone przez Google. Obecnie, pod rządami Fadella, pracownicy są źle traktowani lub zwalniani za korzystanie z chronionych i przynależnych im praw w takich serwisach jak Twitter, Facebook czy Snapchat

- czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez prawników skarżącego.

Jeśli NLRB przyzna rację pracownikowi, to może zmusić Nesta do jego ponownego zatrudnienia, a także do wypłaty zaległego wynagrodzenia.

Z doniesień serwisu Recode wynika, że obecnie umowa o poufności podpisywana przez pracowników Google’a nie nakłada na nich żadnych ograniczeń dotyczących omawiania warunków pracy, oprócz tych „chronionych przez obowiązujące prawo”.

Google, w rozmowie z serwisem, odmówił dookreślenia czy memy wrzucane przez pracowników firmy na Facebooka, są złamaniem tego prawa. Nie odniósł się również do zarzutów przedstawionych przez byłego pracownika Nesta.

Źródła: Business Insider, Recode, The Information

Zobacz też: Mars to początek. Elon Musk chce podboju innych planet. Nie wyklucza, że żyjemy w Matriksie

Kapsuła Dragon połączy się z ISSKapsuła Dragon połączy się z ISS fot. SpaceX

Więcej o: