Do amerykańskiej agencji rządowej National Labor Relations Board, która zajmuje się m.in. obroną pracowników przed nadużyciami ze strony pracodawców, wpłynęła skarga przeciwko firmom Google i Nest Labs Złożył ją były pracownik Nesta, który został zwolniony z pracy za krytykę swojego przełożonego w mediach społecznościowych.
Z treści wypowiedzenia, do którego dotarł serwis The Information wynika, że powodem rozwiązania umowy z pracownikiem były wpisy na Facebooku, w których mężczyzna negatywnie wyrażał się o swoim przełożonym, Tonym Fadellu.
Przykładowe memy, które wyciekły z wewnętrznej grupy pracowników Gogle'a fot. Recode
Chodzi o zabawne (i złośliwe) memy obnażające złe warunki pracy, które mają panować w Nest Labs. Zwolniony pracownik nie jest pierwszą osobą, która miała zamieszczać je w internecie. Już w kwietniu serwis Recode informował o wycieku wpisów z wewnętrznej grupy skupiającej pracowników Google’a,w których dość krytycznie wyrażali się oni o Fadellu i atmosferze pracy w Nest Labs.
Tony Fadell, prezes Nesta, to zły lider. Stworzył środowisko pracy, w którym panuje bałagan. Pracownicy Nesta chcą, aby ich środowisko pracy było lepsze. Chcą pracować w środowisku tak dobrym, a nawet lepszym niż to stworzone przez Google. Obecnie, pod rządami Fadella, pracownicy są źle traktowani lub zwalniani za korzystanie z chronionych i przynależnych im praw w takich serwisach jak Twitter, Facebook czy Snapchat
- czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez prawników skarżącego.
Jeśli NLRB przyzna rację pracownikowi, to może zmusić Nesta do jego ponownego zatrudnienia, a także do wypłaty zaległego wynagrodzenia.
Z doniesień serwisu Recode wynika, że obecnie umowa o poufności podpisywana przez pracowników Google’a nie nakłada na nich żadnych ograniczeń dotyczących omawiania warunków pracy, oprócz tych „chronionych przez obowiązujące prawo”.
Google, w rozmowie z serwisem, odmówił dookreślenia czy memy wrzucane przez pracowników firmy na Facebooka, są złamaniem tego prawa. Nie odniósł się również do zarzutów przedstawionych przez byłego pracownika Nesta.
Źródła: Business Insider, Recode, The Information
Kapsuła Dragon połączy się z ISS fot. SpaceX