Kolejne ataki na klientów BZ WBK. Uważaj na te e-maile. To oszustwo

Daniel Maikowski
Kilka tygodni temu pisaliśmy o atakach phishingowych wymierzonych w Bank Zachodni WBK. W ich wyniku, z kont klientów banku zniknęło kilkaset tysięcy złotych. Teraz przestępcy znów dają o sobie znać.

Cyberprzestępcy nie próżnują. W ostatnich tygodniach, na ataki phishingowe zostali narażeni m.in. klienci ING Banku Śląskiego, mBanku oraz BZ WBK.

Najbardziej ucierpiały osoby posiadające rachunki w ostatnim z wymienionych wyżej banków. Z kont wielu osób zaczęły znikać pieniądze. Jak to możliwe?

Okazało się, że bank wyłączył dodatkową autoryzację dla swojej usługi Przelew24. Miało to ułatwić zakupy w sklepach internetowych. Kiedy jednak konto zostało przejęte przez przestępców, mogli oni dokonywać transakcji, np. kupować bitcoiny na giełdach.

Po fali ataków, BZ WBK ponownie włączył autoryzację przelewów dla usługi Przelew24, aby ochronić klientów przed konsekwencjami związanymi z włamaniem na konto.

PhishingPhishing fot. D.M.

Kolejne ataki

Nie zniechęciło to jednak przestępców, którzy po raz kolejny próbują złapać klientów banku w sidła phishingu. Dziś, skrzynki e-mail wielu polskich internautów zostały zasypane wiadomościami, które rzekomo pochodziły od BZ WBK.

Schemat ataku jest podobny, jak w poprzednich przypadkach. Ofiara otrzymuje e-maila zatytułowanego "Blokada konta BZWBK" lub "Weryfikacja konta BZWBK".

W jego treści znajduje się informacja o nieautoryzowanym dostępie do konta wraz z prośbą o odblokowanie rachunku przez zalogowanie się na swoje konto.

Po kliknięciu w znajdujący się w e-mailu link, klienci są przenoszeni na spreparowany przez przestępców serwis bankowy, gdzie są proszeni o podanie szczegółowych danych logowania. Jeśli to zrobią, przestępcy uzyskają dostęp do ich rachunku.

BZWK już od kilku tygodni ostrzega swoich klientów przed phishingiem:

(...) ponownie informujemy, że trwa lub trwała wysyłka maili skierowanych głównie do Klientów naszego Banku, choć nadawcą treści nie jest Bank Zachodni WBK. Autorzy korespondencji podszywają się pod nadawcę „Bank Zachodni WBK24” i temat „Blokada konta BZWBK”. Nadawcy próbują skłonić adresatów do wejścia na stronę „weryfikacja”. Pod tekstem odnośnika ukrywają link prowadzący do zupełnie innej strony, która ma wyłudzić od użytkownika dane logowania.

 - czytamy na stronie banku.

Jak nie dać się złapać?

Przede wszystkim należy pamiętać, że w komunikacji elektronicznej z klientem, bank nigdy nie prosi nas o podanie danych osobowych i haseł logowania do rachunku. Jeśli otrzymamy takiego e-maila, to możemy być pewni, że pochodzi on od oszustwa.

Co w sytuacji, gdy, przez nieuwagę, daliśmy się złowić w sidła phishingu? Należy natychmiast skontaktować się z bankiem i zażądać blokady rachunku. Jeśli zareagujemy szybko, istnieje duża szansa, że uprzedzimy działania przestępców.

Jak ochronić swoją pocztę przed takim atakiem hakerów?

Jak zabezpieczyć się przed atakami?Jak zabezpieczyć się przed atakami? fot. Shutterstock/Gmail

Więcej o: