Nowy mniejszy Xbox One! Podsumowanie konferencji Microsoftu na E3

Na targach E3 w Los Angeles właśnie zakończyła się konferencja Microsoftu. Zgodnie z przewidywaniami poznaliśmy nowego mniejszego Xboksa! Na co jeszcze warto czekać?

Xbox One S - mniejszy i fajniejszy

Nowa wersja konsoli koncernu z Redmond została odchudzona o 40% w stosunku do swojego pierwowzoru, Xboksa One. Masywny zasilacz został w końcu schowany w obudowie, co na pewno ucieszy wielu fanów, którzy do tej pory narzekali na niego w Xboksie One.

Do sprzętu dostaniemy nieco przebudowany kontroler Xbox Wireless Controler o karbowanych uchwytach oraz większym zasięgu dzięki technologii Bluetooth. Xbox One S ma być dostępny w wersji z twardym dyskiem o pojemności do 2 TB. W środku znajdziemy napęd UltraHD Blu-Ray, mamy zatem wsparcie dla wideo jakości 4K, a także technologii HDR w grach. Co ciekawe, w Xboksie One S nie ma fabrycznie gniazda do podłączenia Kinecta.

 

Cenę mniejszego Xboksa ustalono na 299 dolarów (wersja z dyskiem 500 GB). Za egzemplarz z dyskiem 1 TB trzeba będzie dać 349 dolarów, zaś najbardziej pojemna edycja 2 TB to wydatek rzędu 399 dolarów.

Zapowiedzi gier i Xbox Live

Przed E3 w sieci znalazło się masę plotek odnośnie premier, jakimi Microsoft zamierza poczęstować nas podczas dzisiejszej konferencji. Wiele z nich się potwierdziło. Mamy zatem między innymi Gears of War 4 na Xbox One i Windows 10 z możliwością wspólnego grania po sieci, Killer Instinct, ReCore, Forza Horizon 3 z offroadową jazdą po Australii, a także Final Fantasy XV. W trakcie konferencji na scenie pojawił się również słynny John Carmack reklamujący Minecrafta w wersji na okulary VR.

 

Na konferencji Microsoftu nie zabrakło polskiego akcentu. Oficjalnie zapowiedziano pochodzącą ze świata Wiedźmina karciankę Gwent (Gwint) polskiego studia CD Projekt RED. Zamknięta beta gry pojawi się już po wakacjach. Wśród kolejnych zapowiedzi znalazły się zarówno kontynuacje (Tekken 7, Dead Rising 4, State of Decay 2, Halo Wars 2) jak i kompletne nowości (Scalebound, czy Sea of Thieves).

 

Usługa Xbox Live wzbogaca się o kolejne funkcje społecznościowe. Na jesieni Microsoft zapewni możliwość tworzenia klubów skupiających graczy konkretnych tytułów, funkcję Looking for Group dla szukających grania w trybie wieloosobowym oraz platformę Arena on Xbox Live do rozgrywania mistrzostw.

Project Scorpio - superkonsola?

Na sam koniec zostawiono prawdziwą wisienkę na torcie - nową mocną konsolę Xbox kryjącą się pod tajemniczą nazwą Project Scorpio (czyżby Xbox Two?). Według zapewnień pracujących nad nią inżynierów ma być najmocniejszą konsolą na rynku ze wsparciem dla 4K oraz VR, której wydajność wyniesie 6 teraflopów. Dla porównania oczekiwana nowa wersja PS4 o przydomku NEO ma mieć 4,14 teraflopa. Na więcej szczegółów musimy zaczekać, a premierę konsoli ustalono wstępnie na drugą połowę przyszłego roku.

Więcej o: