Snowden ostrzega Putina: "To odbierze wolność każdemu"

Robert Kędzierski
Edward Snowden, były pracownik amerykańskiej agencji NSA, skomentował najnowsze zmiany w prawie telekomunikacyjnym wprowadzane przez Rosję. Koniec prywatności?

Rosyjska Duma, niższa izba parlamentu, przyjęła w piątek kontrowersyjne zmiany w prawie telekomunikacyjnym, dzięki którym państwo zyskuje olbrzymią ilość informacji o każdym obywatelu. Operatorzy telefonii zostaną bowiem zobowiązani do przechowywania przez okres sześciu miesięcy wszystkich rozmów i wiadomości SMS. 

Przeczytaj też: Podsłuchują cię? Szyfruj rozmowy!

Na niepokojące zmiany zareagował Edward Snowden, były pracownik wywiadowczej agencji NSA, który w 2013 roku ujawnił podejrzane praktyki swojego pracodawcy. W ramach protestu przed masową inwigilacją opublikował w sieci sporo dokumentów, dzięki którym Amerykanie mogli przekonać się o tym, że każdy ich ruch w sferze elektronicznej może być śledzony przez władze. Chodzi o projekty Prism i Muscular, które umożliwiały przejmowanie ruchu internetowego np. pomiędzy serwerami Google. 

Amerykanin, który przebywa na wygnaniu w Rosji, wezwał, jak donosi Zdnet, Władimira Putina do odrzucenia zmian.

Masowa inwigilacja nie działa. To odbierze zarówno pieniądze, jak i wolność każdemu Rosjaninowi. Bez podnoszenia bezpieczeństwa. Ta ustawa nie powinna zostać podpisana.

- pisze na Twitterze.

Decyzja rosyjskich władz uderza również w obywateli Polski. Wszystkie rozmowy biznesowe i prywatne wykonywane do i z Polski (na rosyjskie numery komórkowe) będą nagrywane. 

Niedorzecznie wysokie koszty

Nie wiadomo jeszcze, czy nowe przepisy będą w ogóle możliwe do wprowadzenia w życie. Washington Times wylicza, że przechowywanie przez pół roku wszystkich rozmów będzie kosztować... 34 miliardy dolarów. Trzeba bowiem zapewnić infrastrukturę, która przechowa dane ok. 70 milionów klientów. Rosja najwidoczniej chce przesunąć się w stronę państwa totalitarnego za wszelką cenę...

O Edwardzie Snowdenie i największym w dziejach skandalu podsłuchowym przeczytasz w książkach >>

Więcej o: