Polskie władze postanowiły przeorganizować instytucje zajmujące się bezpieczeństwem cyfrowym i stworzyły nową organizację, Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NC Cyber NASK), które oficjalnie uruchomiono 4 lipca, zajmie się ochroną cyberprzestrzeni w sposób kompleksowy.
Przeczytaj też: Prokuratorzy przygotowali "niespodziankę" dla cyberprzestępców.
Centrum, które powstało w ramach struktur instytutu badawczego NASK składać się będzie z czterech oddzielnych jednostek. Każda będzie realizować odrębne zadania: analityczne, operacyjne, badawczo-rozwojowe i szkoleniowe.
Pion operacyjny, działający pod nazwą CERT Narodowy, ma funkcjonować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jego głównym zadaniem będzie ciągłe monitowanie ataków i reagowanie, kiedy będą one zagrażały infrastrukturze państwa.
W ramach NC Cyber NASK działać będzie też Dyżurnet.pl. Jednym z jego głównych zadań jest zwalczanie materiałów o treści pedofilskiej. A tych, zgodnie z raportem Dyżurnetu, opublikowanym w kwietniu, przybywa. W pierwszym kwartale bieżącego roku odnotowano blisko 4000 incydentów związanych z tego typu treściami - o 30 procent więcej, niż rok wcześniej.
Przestępczość seksualna wobec dzieci i dystrybucja materiałów pedofilskich są w Polsce coraz większym problemem Fot. Dyżurnet/Komenda Główna Policji /za Rzeczpospolita
Działalność Dyżurnetu jest istotna ze względu na sposób działania przestępców. Nielegalne treści są bowiem dystrybuowane za pomocą portali, które znikają po kilku dniach. Według danych Policji przestępczość seksualna wobec dzieci wrasta w Polsce, dlatego włączenie Dyżurnetu do struktur Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa może skutecznie pomóc w zwalczaniu takiej przestępczości.
NC będzie też realizować zadania, których efekty odczuje przeciętny obywatel. Chodzi o różnego rodzaju szkodliwe oprogramowanie, którymi komputery są infekowane na przykład za pomocą spamu. Specjaliści z Centrum zdają sobie sprawę z tego, że to, co zagraża zwykłemu obywatelowi jest częścią większej przestępczej infrastruktury.
Zadaniem NC Cyber NASK jest także stałe monitorowanie zagrożeń takich jak botnety i obserwacja metod pracy ich właścicieli. - Poza działaniami stricte przestępczymi, których zwalczaniem zajmują się organy ścigania, botnety mogą być także wynajmowane bądź budowane w celu masowych ataków na witryny czy łącza krytycznych dla danego państwa systemów.
- wyjaśnił w rozmowie z Cyberdefence24 Przemysław Jaroszewski, zastępca kierownika CERT Polska.
Pion szkoleniowy Centrum zajmie się poszerzaniem wiedzy wśród funkcjonariuszy odpowiedzialnych za ściganie przestępstw w cyberprzestrzeni.
Według inicjatorów NC Cyber NASK, do których zaliczyć można m.in. Minister Annę Streżyńską, nowa instytucja będzie miała charakter kompleksowy. Warto jednak przypomnieć inny punkt widzenia zaprezentowany przez Według Piotra Trąbińskiego, eksperta Narodowego Centrum Studiów Strategicznych (NCSS). Według niego centralną rolę w cyfrowym zabezpieczeniu infrastruktury powinno odgrywać Ministerstwo Obrony Narodowej. Według Trąbińskiego NC Cyber NASK będzie miało ograniczone możliwości w przypadku zaatakowania naszego kraju w ramach tzw. wojny hybrydowej, czyli takiej, której celem jest niszczenie infrastruktury kraju jako przygotowanie gruntu pod atak tradycyjny.
Miejmy nadzieję, że NC Cyber NASK będzie skuteczniejszym narzędziem w walce z cyberzagrożeniami, których zgodnie ze światowymi trendami przybywa.