WhatsApp, Skype i Messenger w tarapatach? Wszystko przez TEN pomysł Komisji Europejskiej

Daniel Maikowski
Giganci z Doliny Krzemowej muszą przygotować się na starcie z Komisją Europejską, która domaga się, aby komunikatory internetowe podlegały takim samym regulacjom, jak tradycyjne usługi telekomunikacyjne.

Komisja Europejska pracuje nad reformą unijnego prawa telekomunikacyjnego. W założeniu  ma ona doprowadzić do zwiększenia dostępności szybkiego internetu na terenie całej UE oraz ujednolicenia regulacji dotyczących działalności operatorów telekomunikacyjnych na terenie wspólnoty. Okazuje się jednak, że zmiany proponowane przez KE mogą również w uderzyć w gigantów z Doliny Krzemowej.

Dziennik „Financial Times” dotarł do wewnętrznych dokumentów KE, z których wynika, że wkrótce twórcy komunikatorów internetowych mogą zostać objęci takimi samymi samymi regulacjami, jak przedsiębiorstwa telekomunikacyjne. Warto dodać, że chodzi tu o usługi „over-the-top”, czyli te, za pośrednictwem, których możemy połączyć się z tradycyjnymi numerami telefonicznymi.

To zła wiadomość dla takich firm jak Google, Facebook czy Microsoft. Ich aplikacje przez lata funkcjonowały w sposób niezależny od unijnych regulacji. Messenger, WhatsApp czy Skype nie były bowiem traktowane przez UE jako usługi telekomunikacyjne sensu stricto. Wkrótce ma się to zmienić.

Czytaj też: Smartfon czy kompakt: co zabrać ze sobą na wakacje?

„Komisja przygląda się rosnącej popularności internetowych graczy, którzy dostarczają zbliżone usługi do tradycyjnych usług komunikacyjnych” – mówiła w ubiegłym roku Nathalie Vandystadt, rzeczniczka Komisarza ds. Jednolitego Rynku Cyfrowego.

Mark Zuckerberg, założyciel serwisu Facebook. Mark Zuckerberg, założyciel serwisu Facebook.  Fot. Flickr

Co to wszystko oznacza dla Google, Facebooka i Microsoftu?

Jeśli KE dopnie swego, to Messenger, WhatsApp czy Skype będą funkcjonować na takich samych zasadach, jak tradycyjne SMS-y oraz  rozmowy telefoniczne, czyli usługi, które coraz częściej przegrywają z komunikatorami internetowymi.

Ograniczy to swobodę takich firm jak Facebook w decydowaniu o tym, jak reagować na zapytania o udostępnienie danych użytkowników kierowane przez służby i agencje rządowe. Giganci z Doliny Krzemowej nie będą mogli również w tak swobodny – jak dotychczas – sposób zarabiać na udostępnianiu danych firmom trzecim

Co ciekawe, po wejściu w życie nowych regulacji, twórcy komunikatorów mogą zostać zmuszeni do zintegrowania swoich usług z numerami alarmowymi, tak aby użytkownicy aplikacji w łatwy sposób mogli skontaktować się z policją, strażą pożarną czy też pogotowiem. Ten pomysł wydaje się być co najmniej interesujący.

Oczywiście projekt Komisji Europejskiej nie wziął się znikąd. Największe europejskie telekomy od lat lobbują za ostrzejszymi regulacjami wobec firm zza oceanu, których internetowe usługi konsekwentnie podmywają tradycyjny biznes telekomunikacyjny.

Za objęciem komunikatorów internetowych nowymi regulacjami lobbują również amerykańskie firmy telekomunikacyjne, które domagają się zdecydowanych działań w tej sprawie ze strony Federalnej Komisji Łączności (FCC).

Więcej o:
Komentarze (36)
WhatsApp, Skype i Messenger w tarapatach? Wszystko przez TEN pomysł Komisji Europejskiej
Zaloguj się
 • twojastaranakolanach

  Oceniono 7 razy 7

  "Warto dodać, że chodzi tu o usługi „over-the-top”, czyli te, za pośrednictwem, których możemy połączyć się z tradycyjnymi numerami telefonicznymi."

  Od kiedy z whatsappa lub messengera można dzwonić na tradycyjne numery telefoniczne?! To, że loginem jest numer, nie oznacza, że dzwoni się na numer. Jedynie Skype się łapie, bo można z niego, po doładowaniu, zadzwonić na normalne numery.

  Coraz większe gó..o jest publikowane na tej gazecie, aż żal czytać.

 • mr.knox

  Oceniono 6 razy 6

  Europalanty z brukselskiego rezimu rozpieprza wsysto.
  P.S.
  Dlaczego ten wpis zostal usuniety i w czym zlamal etykiete?
  Uwazacie, ze nie ma czegos takiego jak brukselski rezim? To wpiszczie w google "Brussels Regime" i przekonajcie sie.
  The Brussels Regime is a set of rules regulating which courts have jurisdiction in legal disputes of a civil or commercial nature between individuals resident in different member states of the European Union (EU) and the European Free Trade Association (EFTA). It has detailed rules assigning jurisdiction for the dispute to be heard and governs the recognition and enforcement of foreign judgments...
  Moze nie pasuje Wam okreslenie europalanty? Ale jak na waszym lewicowym portalu az roi sie od okreslen typu Hamerykany to jestescie az uniesieni z zachwytu. W czym problem, ze usuneliscie powyzszy krotki wpis? Juz nie da sie ukryc, ze brukselski rezim wszedl na droge destrukcji Europy a Wy dalej w zaparte w swojej propagandzie jak komunisci przezd rozpadem sowieckiego bloku ;)

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 36 razy 4

  To będzie numer jakiego świat nie widział. Komuniści z UE zabronią swobodnego komunikowania się za pomocą programów komputerowych. Następnym krokiem - spenalizowanie e-maili.
  Kogoś dziwi Brexit? Opuśćmy ten eurokołchoz - niech Europa upada bez nas.

 • meszugga

  Oceniono 2 razy 2

  Komisja Europejska od pracuje nad reformą unijnego prawa telekomunikacyjnego.
  Co i kogo mam komentować, analfabetę.

 • zerozer52

  Oceniono 1 raz 1

  Unia Europejska to zwykły faszyzm.

 • sselrats

  Oceniono 5 razy 1

  Na cale szczescie UE nie mowi tym firmom co robic w USA.

 • nepwk

  Oceniono 5 razy 1

  „Komisja przygląda się rosnącej popularności internetowych graczy, którzy dostarczają zbliżone usługi do tradycyjnych usług komunikacyjnych”
  zdanie należy rozumieć tak: komisja oczekuje przybycia "lobbystów" z wypchanymi walizkami zawierającymi wizerunek prezydentów USA nadrukowany zielonym tuszem ;]
  jeżeli lobbing będzie skuteczny to regulacji nie wprowadzą a jak nie to ...

 • susdomestica

  0

  Czyli w interesie obywateli UE trzeba telekomom zrobić dobrze. Nie, lepiej, w interesie obywateli UE lobbuja telekomy o zmianę prawa w .eu. Niniejszym otwieram festiwal prawd absurdalnych wynikających z tego newsa. :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX