W Polsce jest lepiej, niż na Ukrainie, ale gorzej niż na Węgrzech. Ranking sieci komórkowych

Robert Kędzierski
Firma badawcza OpenSignal przeanalizowała światowy rynek internetu mobilnego i telefonii komórkowej. W odróżnieniu od poprzednich raportów dotyczy on zarówno standardu 4G jak i 3G. Jak na tle innych krajów prezentuje się Polska?

Internet mobilny i telefonia komórkowa kojarzą się nam z jednym hasłem: LTE. Jest tak dlatego, że to najnowszy i najszybszy standard przesyłania danych stosowany przez operatorów. Firma badawcza OpenSignal postanowiła opublikować raport, który analizuje prędkość i poziom dostępności internetu mobilnego. W swoim dokumencie uwzględnia jednak nie tylko standard 4G, ale i 3G. Dlaczego? Bo to znacznie lepiej obrazuje dostępność do internetu mobilnego w poszczególnych krajach.

Czytaj też: Oto nasz wielki test polskiego internetu mobilnego.

Dostępność do sieci 3G/4GDostępność do sieci 3G/4G Fot. OpenSignal

Polska w środku światowej stawki, nieźle w Europie

W naszym kraju dostęp do sieci 3G/4G jest powyżej "światowej średniej", ale daleko nam do ścisłej czołówki, którą wyznacza Korea, gdzie sygnał dociera do 98,5 procent powierzchni kraju. W Polsce ten współczynnik wynosi 87 procent powierzchni kraju. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę tylko Europę Polska wygląda całkiem dobrze. Jest u nas lepiej niż w Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii. Europejskimi liderami są Estonia, Dania i Holandia, Skandynawia - tam pokrycie sieci wynosi ponad 90 procent.

Prędkość internetu: lepsi od USA, ale to nie powód do chwały

Prędkość internetu w PolscePrędkość internetu w Polsce Fot. Open Signal

Inny parametr badany przez Open Signal to prędkość przesyłu danych, który u nas wynosi średnio niecałe 12 Mbps. Wyprzedzamy pod tym względem Stany Zjednoczone, ale prędkość mamy niewiele lepszą od krajów takich jak Urugwaj czy Oman. W tej statystyce wyprzedają nas Chorwacja, Serbia, Niemcy, czy Portugalia. Szybki internet mają Duńczycy czy Węgrzy (ok. 25 Mbps). Niedoścignionym liderem w tym zakresie jest ponownie Korea, gdzie średnia prędkość internetu wynosi ok. 45 Mbps. 

Chętnie korzystamy z internetu mobilnego

Czas spędzany w połączeniu z WiFiCzas spędzany w połączeniu z WiFi Fot. Open Signal

Badania OpenSignal pokazują też jak dużo czasu spędzamy korzystając z WiFi. W Polsce ten współczynnik wynosi 44 procent. Tu na tle Europy wypadamy dobrze, lepsze od nas, i to niewiele, są Finlandia, Estonia i Litwa. Najmniej chętnie z sieci 3G/4G korzystają Holendrzy - 70 procent czasu spędzają w zasięgu WiFi. Ten parametr może mieć dwa znaczenia: w krajach, w których częściej wykorzystywane jesf WiFi jest więcej hotspotow. Albo też cena internetu mobilnego odstrasza.

Polscy konsumenci cieszą się dobrym dostępem do sieci komórkowych, jednak średnia prędkość internetu mobilnego nie należy do najwyższych. Trzeba pamiętać też o tym, że indywidualne odczucie każdego z użytkowników telefonii komórkowej może być zupełnie inne - o jakości usługi decydują lokalne uwarunkowania. Zdarza się, że nawet w miastach z dobrym zasięgiem występują problemy z połączeniem i jakością sygnału. 

Więcej o:
Komentarze (23)
W Polsce jest lepiej, niż na Ukrainie, ale gorzej niż na Węgrzech. Ranking sieci komórkowych
Zaloguj się
 • withal

  Oceniono 11 razy 9

  "sygnał dociera do 98,5 procent powierzchni kraju"
  Na pewno pokrycie powierzchni kraju a nie mieszkańców? Nie chce mi się wierzyć że wielkie puste połacie takich krajów jak Australia, Kanada, USA, północ skandynawii są pokryte zasięgiem sieci 3G/4G.

 • ycbo

  Oceniono 5 razy 5

  To że 11 km od centrum Warszawy i 300 metrów od nadajnika sygnał LTE jest słaby i ciągle przełącza na 3G to już jest mało istotne.
  Ważne że statystyka daje powody do dumy i premii.

 • potp

  Oceniono 2 razy 2

  Jakie 87% powierzchni Polski? Nie ważne czy jadę autem czy pociągiem, czy z Wrocławia do Warszawy, czy Łodzi do Katowic moja komórka 2/3 trasy nie ma zasięgu. Ba nawet wydaje i się, że zasięg jest gorszy niż 10-8 lat temu gdy obejmował ponad połowę wspomnianych tras. Gdy tylko komórka mi złapie zasięg to po kilku/kilkunastu sekundach z powrotem go traci. Nie można normalnie porozmawiać (jak nie rozłączy to gubi lub zniekształca głos rozmówcy) a co dopiero korzystać z internetu. 10 lat temu był Plus. 8 lat temu była to Idea-Orange, teraz jest Play z zasięgiem wszystkich sieci. Wtedy w plisie był telefon cegła z antenką, potem w Idei Simens z aparatem 0.1 MPix teraz smartfon Galaxy.

 • warturek

  Oceniono 2 razy 2

  "W Polsce jest lepiej, niż na Ukrainie"
  i ulewa aż śpiewa

 • robywas

  Oceniono 2 razy 2

  Im ktoś dłużej korzysta z WIFI tym jest lepszy? W czym? Co to za teza???
  Chyba, że to kwestia "fachowego" tłumaczenia raportu z angielskiego....

 • ceramiczne_plecki

  Oceniono 3 razy 1

  "Prędkość internetu mobilnego w Polsce jest na średnim poziomie (Fot. Pexels/Robert Kędzierski/Agora)"

  Brawo panie redahtorze :) Nauczył się pan w końcu, że podpisywanie się swoim nazwiskiem pod nie swoim zdjęciem nie jest w porządku.
  Wierzę, że kiedyś nauczy się pan, że warto przeczytać przed opublikowaniem tekstu, to co translator przetłumaczy :)

 • potp

  Oceniono 1 raz 1

  W telewizji trwa kampania rejestracji kart sim, mowa o promocjach sieci za rejestrację do września itp. Nigdzie w mediach nie mówi się o ostatecznym terminie. Natomiast poniżej piszecie że od 25 lipca nie można korzystać. Jak nie można, gdy można. Znam osoby co jeszcze nie zarejestrowały swoich kart, a z nich korzystają. Jak ma swoją Polską kartę SIM zarejestrować chora osoba mieszkająca od kilku lat pod Paryżem? Ta karta to jej podstawowy kontakt z Polską.

 • koma_5

  Oceniono 1 raz 1

  Bez przecinka przed "niż na Ukrainie". Poprawić na stronie głównej i tu.

 • potp

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego piszecie 'Korea' mając na myśli tylko południową jej część?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX