Internet mobilny i telefonia komórkowa kojarzą się nam z jednym hasłem: LTE. Jest tak dlatego, że to najnowszy i najszybszy standard przesyłania danych stosowany przez operatorów. Firma badawcza OpenSignal postanowiła opublikować raport, który analizuje prędkość i poziom dostępności internetu mobilnego. W swoim dokumencie uwzględnia jednak nie tylko standard 4G, ale i 3G. Dlaczego? Bo to znacznie lepiej obrazuje dostępność do internetu mobilnego w poszczególnych krajach.
Czytaj też: Oto nasz wielki test polskiego internetu mobilnego.
Dostępność do sieci 3G/4G Fot. OpenSignal
W naszym kraju dostęp do sieci 3G/4G jest powyżej "światowej średniej", ale daleko nam do ścisłej czołówki, którą wyznacza Korea, gdzie sygnał dociera do 98,5 procent powierzchni kraju. W Polsce ten współczynnik wynosi 87 procent powierzchni kraju. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę tylko Europę Polska wygląda całkiem dobrze. Jest u nas lepiej niż w Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii. Europejskimi liderami są Estonia, Dania i Holandia, Skandynawia - tam pokrycie sieci wynosi ponad 90 procent.
Prędkość internetu w Polsce Fot. Open Signal
Inny parametr badany przez Open Signal to prędkość przesyłu danych, który u nas wynosi średnio niecałe 12 Mbps. Wyprzedzamy pod tym względem Stany Zjednoczone, ale prędkość mamy niewiele lepszą od krajów takich jak Urugwaj czy Oman. W tej statystyce wyprzedają nas Chorwacja, Serbia, Niemcy, czy Portugalia. Szybki internet mają Duńczycy czy Węgrzy (ok. 25 Mbps). Niedoścignionym liderem w tym zakresie jest ponownie Korea, gdzie średnia prędkość internetu wynosi ok. 45 Mbps.
Czas spędzany w połączeniu z WiFi Fot. Open Signal
Badania OpenSignal pokazują też jak dużo czasu spędzamy korzystając z WiFi. W Polsce ten współczynnik wynosi 44 procent. Tu na tle Europy wypadamy dobrze, lepsze od nas, i to niewiele, są Finlandia, Estonia i Litwa. Najmniej chętnie z sieci 3G/4G korzystają Holendrzy - 70 procent czasu spędzają w zasięgu WiFi. Ten parametr może mieć dwa znaczenia: w krajach, w których częściej wykorzystywane jesf WiFi jest więcej hotspotow. Albo też cena internetu mobilnego odstrasza.
Polscy konsumenci cieszą się dobrym dostępem do sieci komórkowych, jednak średnia prędkość internetu mobilnego nie należy do najwyższych. Trzeba pamiętać też o tym, że indywidualne odczucie każdego z użytkowników telefonii komórkowej może być zupełnie inne - o jakości usługi decydują lokalne uwarunkowania. Zdarza się, że nawet w miastach z dobrym zasięgiem występują problemy z połączeniem i jakością sygnału.