Ten trend może uderzyć w Google. Zmienia się sposób, w jaki korzystamy ze smartfonów

Robert Kędzierski
Firma badawcza ComScore opublikowała raport, z którego wynika, że użytkownicy coraz mniej czasu spędzają przeglądając strony internetowe. Wciąga ich coś zupełnie innego.

Google, który przytłaczającą część swojego dochodu osiąga z reklam, musi uważnie przyglądać się trendowi, który ujawniają badania firmy ComScore. Opublikowany właśnie raport nie pozostawia bowiem wątpliwości: użytkownicy coraz mniej czasu spędzają przeglądając strony internetowe, a coraz chętniej sięgają po aplikacje. 

Czytaj też: Polscy internauci chętniej przeglądają sieć za pomocą smartfonów.

Coraz więcej czasu poświęcamy aplikacjomCoraz więcej czasu poświęcamy aplikacjom fot. ComScore

Analiza dotyczy zarówno komputerów stacjonarnych, tabletów jak i smartfonów. To właśnie te ostatnie urządzenia mogą być kluczowe dla dalszego rozwoju trendu: Już dziś dziś w aplikacjach spędzamy 50 proc.czasu, a na mobilnych internetowych zaledwie 7 proc. Business Insider podkreśla, że w badaniach sprzed dwóch lat dysproporcja była mniejsza - w aplikacjach spędzaliśmy 42 procent czasu.

Dwa lata temu mniej użytkownicy rzadziej korzystali z aplikacji na smartfonieDwa lata temu mniej użytkownicy rzadziej korzystali z aplikacji na smartfonie Fot. ComScore

Google musi się dostosować

Wiele aplikacji na Androida wyświetla reklamy, jednak Google wciąż jest przede wszystkim wyszukiwarką. Jej siłą jest algorytm dopasowujący wyświetlane reklamy do fraz wpisywanych przez użytkownika. Reklama za nim "podąża", a dzięki wymianie informacji Google próbuje przewidzieć jaki produkt nam podsunąć. Działanie takiego mechanizmu w świecie aplikacji jest trudniejsze. A zatem nowy trend może uderzyć w Google, sprawić, że inne firmy, np. Facebook, zaczną więcej zarabiać na reklamie.

Trend jest również ważny dla właścicieli portali, bo i one muszą dostosować swoją działalność do nowych realiów rynku.