Świat pokochał ten mini komputer za grosze. Sprzedano już 10 milionów sztuk Raspberry Pi

Zaprezentowany cztery lata temu Raspberry Pi przeszedł długą drogę ewolucji. Teraz jego producent informuje o sprzedaniu 10-milionowego egzemplarza urządzenia. Z tej okazji przygotował niespodziankę.

Raspberry Pi to niewielki komputer zaprezentowany w lutym 2012 roku. W momencie premiery był to najmniejszy komputer świata (ma wielkość karty kredytowej). Sprzedawany był w dwóch wersjach za 25 i 35 dolarów co czyniło go również wyjątkowo tanim sprzętem. Między innymi dzięki temu stał się rynkowym hitem.

Komputer nie mógł jednak pochwalić się specyfikacją. Wyposażony był w jednordzeniowy procesor ARM o taktowaniu 700 MHz i 256 lub 512 MB pamięci RAM. Nie posiadał także podstawowych modułów łączności jak Wi-Fi i Bluetooth.

Raspberry Pi przeszedł jednak długą drogę i z ciekawostki dla komputerowych geeków stał się w pełni funkcjonalnym komputerem. W najnowszej konfiguracji do dyspozycji mamy 64-bitowy, czterordzeniowy układ ARM Cortex-A53 (1,2 GHz). Dodano 1 GB pamięci RAM, Wi-Fi i Bluetooth. Jest także wsparcie dla Windows 10 IoT (początkowo dostępne były jedynie różne dystrybucje Linuxa). Cena w dalszym ciągu jest bardzo atrakcyjna i wynosi 35 dolarów.

Teraz Raspberry Pi Foundation informuje, że od momentu powstania pierwszej edycji mini komputera sprzedano już łącznie 10 milionów sztuk.

Raspberry Pi  kit starterRaspberry Pi kit starter fot. materiały reklamowe Raspberry Pi Foundation

Z tej okazji producent przygotował specjalny zestaw zawierający najnowszą wersję - Raspberry Pi B3. Wraz z komputerem w pudełku znajdziemy kartę SD o pojemności 8 GB (a na niej instalator NOOBS), oficjalną obudowę, kabel HDMI, zasilacz, klawiaturę i mysz, a także kopię książki Adventures in Raspberry Pi. Zestaw sprzedawany jest w tej chwili jedynie w Wielkiej Brytanii w cenie 99 funtów (+ VAT). Sprzedaż wysyłkowa dla użytkowników w innych krajach wystartuje w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Więcej o: