Zuckerberg chce, by wszystkie choroby były uleczalne do roku 2100. Przeznacza na ten cel 3 mld dolarów

Robert Kędzierski
Mark Zuckerberg wraz z małżonką Priscillą Chan postanowił przekazać na badania naukowe 3 mld dolarów. Za te pieniądze naukowcy mają uwolnić ludzkość od wszelkich chorób, w tym raka. Rośnie nam drugi Bill Gates?

Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, wraz z małżonką, pod koniec ubiegłego roku powołali do życia fundację. Wczoraj poinformowali, że dofinansują ją kwotą trzech miliardów dolarów.

Czytaj też: Gates i Bezos chcą zwalczyć raka. 

Pierwsze 600 milionów

Pieniądze mają być wykorzystane do zwalczenia, kontrolowania i zapobiegania wszystkich możliwych chorób. Cel ma być realizowany poprzez umożliwienie współpracy naukowcom i inżynierom, stworzenie narzędzi do prowadzenia badań. Fundacja zamierza też wspierać działania naukowe na całym świecie.

Priscilla Chan poinformowała, że pierwsza dotacja przekazana została na konto projektu Biohub. W tej chwili realizuje on dwa cele: tworzy mapę naszych komórek, identyfikując wszystkie te, które mają wpływ na ludzkie organy. Drugi projekt polega na opracowaniu skuteczniejszych testów na HIV oraz wirusy takie jak Ebola i Zika.

ZUCKERBERG-PHILANTHROPY/ZUCKERBERG-PHILANTHROPY/ BECK DIEFENBACH / REUTERS / REUTERS

Drugi Bill Gates

Działania Zuckerberga przypominają kroki podjęte przez założyciela Microsoftu.Bill Gates od lat prowadzi fundację, której celem jest podniesienie poziomu życia w krajach trzeciego świata. Fundacja Gatesa pomaga w rozwiązaniu szeregu problemów: opracowuje systemy uzdatniania wody, utylizacji odpadów i ścieków. Pracuje też nad przenośną lodówką, bez której niemożliwy będzie powszechny dostęp do szczepień.

Inne firmy technologiczne również angażują się w tematy związane ze zdrowiem. Swój własny projekt w tym zakresie prowadzi Google. Microsoft ogłosił kilka dni temu, że nowotwory powinny stać się uleczalne dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji. 

Jeśli "efektem ubocznym" bogactwa Zuckerberga ma być uwolnienie ludzkości od chorób, to powinniśmy temu kibicować. 

Więcej o:
Komentarze (77)
Zuckerberg chce, by wszystkie choroby były uleczalne do roku 2100. Przeznacza na ten cel 3 mld dolarów
Zaloguj się
 • t-i-g-e-r

  Oceniono 8 razy 8

  GMO spryskiwane rakotwórczym herbiscytem (normalne rośliny wypala), chemia w jedzeniu, nadmierna ilość jedzenia śmieciowego i ogólnie.

 • smiki48

  Oceniono 16 razy 8

  nawet gdyby ktoś wynalazł lekarstwa na wszystkie choroby, to rządy państw zrobią wszystko aby te leki ukryć i zakazać ich używania. Dlaczego? Jak średnia życia wydłuży się o 20 lat, to nie ma państwa, którego budżet wytrzymałby taką liczbę emerytów. Wyobraźcie sobie, że w Polsce jest 10 milionów emerytów więcej.

 • bsykus

  Oceniono 1 raz 1

  Do 2100 roku to ludzkość wymrze jeśli dalej będą się liczyć tylko słupki w wykresach bankowych, a tempo dewastacji przyrody, głownie oceanów utrzyma się na tym poziomie jak dzisiaj.

 • drzejms-buond

  0

  Pan Cukiereczek chyba nie ma dostępu do googla i do najświeższych informacji. Polecam artykuły dot. the blushwood tree, i manuka honey !

 • baby1

  0

  Za 3 mld. dolców, to można jedno dobre lekarstwo wyprodukować, albo kupić parę F16, a nie uwolnić ludzkość od chorób.

 • pascvale

  0

  On da miliardy żeby nie było, a CIA drugie tyle, aby pozostały.

 • welcometopoland

  Oceniono 2 razy 0

  Ha, ha... Żyd-prorok :)
  1. Do 2100 ludzkość "uleczy" III w.ś.
  2. Wszystkie koncerny farma razem doją chorych i rządy państw na 1000x więcej kasy niż 3 mld $ i w życiu nie pozwolą na uleczalność
  3. Za te 3 mld to może Zuckerberg sam siebie lub swoją żonę wyleczy lub się zamrozi na 200 lat

 • ffstv

  Oceniono 4 razy 0

  Brawo. Chociaż 3 mld to nawet na jeden rodzaj raka nie wystarczy. Ale na pewno pomoże. Zwłaszcza w dziedzinach nieopłacalnych, zaniedbanych przez firmy farmaceutyczne. W Europie do tej pory tylko fundusze unijne wypełniały tę lukę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX