Facebook wprowadza nowe funkcje Messengera i testuje je na razie tylko w Polsce

Robert Kędzierski
Facebook wprowadza bardzo istotne zmiany do Messengera. Komunikator wielu osobom będzie mógł zastąpić Facebooka. Nowe funkcje dostępne są tylko dla Polaków, jeśli je polubimy, skorzysta z nich cały świat.

Nowa wersja Messengera, która powinna być już dostępna dla urządzeń z iOS i Androidem, wprowadza kilka nowych funkcji. Zmiany mają dość głęboki charakter.

Czytaj też: Snapchat to od teraz coś więcej niż komunikator. 

Nowe funkcje dostępne są tylko w Polsce. Przedstawiciel Facebooka wyjaśnił, że nasz kraj został wybrany z dwóch powodów: Polacy uwielbiają wymieniać się zdjęciami i szybko chłoną nowinki technologiczne. To, czy reszta świata skorzysta z nowych funkcji, zależy więc od naszego entuzjazmu.

Co konkretnie zmienia się w Messengerze? Całkiem sporo. 

Po pierwsze: więcej wirtualnych naklejek

Messenger znacznie ułatwia ozdabianie zdjęć różnego rodzaju naklejkami, obrazkami i grafikami. Biblioteka tego typu dodatków znacznie się zwiększa, podobnie jak sposób ich nanoszenia. Użytkownik może umieścić wybrane elementy w dowolnym miejscu ekranu i modyfikować je, przesuwać na ekranie w czasie rzeczywistym, widząc jednocześnie własne zdjęcie. Oto przykładowy efekt.

Facebook testuje nowe funkcjeFacebook testuje nowe funkcje Fot. Facebook

 

Bardziej przypomina to zabawę z rzeczywistością rozszerzoną. W tym aspekcie Messenger staje się bliższy Snapchatowi czy MSQRD.

Po drugie: polskie treści

Facebook projekty wirtualnych naklejek zamówił u polskich artystów. Efektem są ilustracje z idealnie komponującymi się polskimi napisami. To dobra decyzja, naklejki wyglądają znacznie lepiej, kiedy widać w nich swojski akcent.

Nowa wersja MessengeraNowa wersja Messengera Fot. Facebook

Po trzecie: Messenger może zastąpić Facebooka

Najważniejsza zmiana wprowadzona do Messengera do funkcja My Day (Mój Dzień). Użytkownik będzie mógł wybrać te wydarzenia z życia, które chce umieścić w specjalnym, nowym miejscu. Kolejne wydarzenia umieszczone w tym miejscu tworzą swego rodzaju oś. Inni użytkownicy mogą otwierać wybrane wydarzenia umieszczone w My Day i komentować je. 

Dzięki My Day Messenger może w pewnym sensie zastąpić Facebooka. Zamiast umieszczać posty o tym, co robimy będziemy mogli zakomunikować istotne dla nas wydarzenia wybranym osobom. 

Po uruchomieniu Messengera nad listą kontaktów zobaczymy nowe ikony pozwalające na korzystanie z innowacji. Pod jedną z nich kryje się film instruktażowy.

Facrbook

FacebookFacebook Fot. Facebook

 

Aktualizacja już dostępna

Aktualizacja Messengera powinna być już dostępna, jednak możliwe, że część użytkowników będzie musiała nieco poczekać na możliwość pobrania. Facebook prosi o cierpliwość.