Zanim kupisz używane oprogramowanie zapoznaj się z tym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE

Robert Kędzierski
Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok ważny dla tych, którzy chcieliby kupić używanego Windowsa albo grę. Według trybunału, takie oprogramowanie można kupić. Ale tylko z oryginalnym, fizycznym nośnikiem. Oprogramowania w postaci elektronicznej albo na kopii zapasowej nie można odsprzedawać.

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok, który powinien rozwiać wątpliwości dotyczące handlu używanym oprogramowaniem. Ostatnią swoją decyzją potwierdził, że użytkownik może odsprzedać, np. system Windows - donosi Rzeczpospolita

Czytaj też: Policja rozbiła szajkę sprzedającą fałszywy Windows. Przestępcy mieli profesjonalne maszyny

Jednocześnie Trybunał podkreślił, że niezbędne jest spełnienie dwóch warunków: posiadanie fizycznego, oryginalnego nośnika i zapis w licencji umożliwiający nieograniczone użytkowanie.

W ogłoszonym w środę wyroku Trybunał stwierdził, że z reguły wyczerpania prawa dystrybucji wynika, że podmiot uprawniony z tytułu prawa autorskiego do programu komputerowego (w tym przypadku Microsoft), który sprzedał w Unii kopię tego programu na nośniku materialnym (takim jak CD-ROM lub DVD-ROM) wraz z licencją na nieograniczone używanie, nie może już sprzeciwić się dalszym odsprzedażom tej kopii przez pierwotnego nabywcę lub kolejnych nabywców pomimo istnienia postanowień umownych zakazujących wszelkiego dalszego zbywania.

- wyjaśnia gazeta

Co te zmiany oznaczają w praktyce? Handel systemem Windows czy programami graficznymi takimi jak Corel czy Photoshop jest legalny, jeśli kupujemy wersję z oryginalnym nośnikiem. Trybunał zdecydował, że użytkowanie oprogramowania za pomocą kopii zapasowej (gdy oryginalny nośnik jest trwale zniszczony) jest legalne. Ale sprzedaż licencji z zapasowym nośnikiem już nie.

Jak zaktualizować komputer do Windows 8?Jak zaktualizować komputer do Windows 8? fot. Microsoft

Jeśli kupiliśmy oprogramowanie w wersji elektronicznej  - a to dotyczy przede wszystkim gier - odsprzedaż nie jest możliwa. 

Chcę kupić używane oprogramowanie. Jakie warunki musi ono spełniać?

Wyrok TS można podsumować w czterech punktach: 

  • Oprogramowanie musi być sprzedawane wraz z oryginalnym, fizycznym nośnikiem
  • Nie może mieć postaci elektronicznej
  • Nośnik nie może być nieoryginalny
  • W licencji musi być zapis o nieograniczonym użytkowaniu

 

Jednocześnie zapisy w licencji, które zabraniają odsprzedaży oprogramowania spełniającego powyższe kryteria nie powinny być wiążące dla konsumentów. 

Więcej o: