Google wprowadza osobne wyniki wyszukiwania dla smartfonów. Będzie wojna o miejsce w indeksie

Robert Kędzierski
Google wkrótce będzie wyświetlał osobom korzystającym ze smartfonów inne wyniki wyszukiwania, niż korzystającym z komputerów. Ta zmiana może mieć poważne konsekwencje dla firm działających w internecie.

Search Engine Land informuje, że Google wprowadzi osobne wyniki wyszukiwania dla smartfonów. Gigant rozpoczął właśnie indeksowanie stron mobilnych. Powodem jest coraz większa liczba użytkowników korzystających z sieci za pomocą telefonów.  

Czytaj też: 8 sztuczek Google. Strach ich nie znać. 

Efekty tej decyzji mogą być rewolucyjne zarówno dla właścicieli stron, jak również dla konsumentów. Premiowane będą te witryny, które lepiej spełniają oczekiwania mobilnego użytkownika. A to oznacza, że serwisy będą musiały lepiej dostosować swoje treści do smartfonów. Rozpocznie się nowa wojna o pozycję w indeksie Google. 

Mobilni użytkownicy internetu - prognoza dla USAMobilni użytkownicy internetu - prognoza dla USA Fot. za Statista

Powodów wprowadzenia drugiego, mobilnego indeksu jest jednak znacznie więcej. Osoby, które korzystają ze smartfonów, mają inne oczekiwania wobec wyszukiwarki. Google może brać pod uwagę naszą lokalizację - kiedy stwierdzi, że znajdujemy się poza domem, może zasugerować nam zupełnie inne wyniki wyszukiwania. To duża szansa dla takich stron, jak wyszukiwarki lokalnych produktów i usług.

Dziś trudno oceniać długofalowe efekty planu Google. Można jednak podejrzewać, że korzystanie z wyszukiwarki w smartfonie stanie się bardziej wygodne i produktywne. 

Więcej o: