Kulisy piątkowego ataku na USA. Wiadomo gdzie tkwi problem i ile będzie kosztować następna awaria

Robert Kędzierski
Piątkowy atak na amerykańskie serwery spowodował paraliż internetu za oceanem i spore problemy w Europie. Dziś wiadomo więcej o sposobie ataku i konsekwencjach następnego. Obliczono wysokość ewentualnych strat.

Jak już pisaliśmy w piątek amerykańscy internauci zostali niemal całkowicie odcięci od wielu popularnych serwisów. Netflix, Twitter czy Spotify przestały działać na skutek ataku DDoS na serwery DNS. Odpowiadają one za tłumaczenie adresów witryn na adresu IP - bez nich funkcjonowanie sieci jest niemożliwe.

Czytaj też: Najbardziej wyrafinowany atak w historii internetu. Wyparował... miliard dolarów. 

Armia Mirai

Specjaliści wiedzą już, że do ataku wykorzystano kamery przemysłowe. Chodzi głównie o urządzenia chińskiej firmy Hangzhou Xiongmai - wyjaśnia Telegraph. Za pomocą złośliwego oprogramowania o nazwie Mirai zmieniono je w posłusznego bota. Maszynę-zombie wykonującą zdalne polecenia. 

Do tej pory botnety tego typu budowano w oparciu o komputery. Wykorzystanie urządzeń przemysłowych czy "internetu rzeczy" wydawało się niemożliwe. 

Powyższa mapa, opublikowana przez szefa firmy telekomunikacyjnej Level 3, dowodzi jednak, że atak nowym kanałem jest możliwy. I niezwykle skuteczny.

Dlaczego? Kamery przemysłowe i inne podobne urządzenia stanowią idealne narzędzie. Setki tysięcy urządzeń mają takie same parametry i domyślne hasła. I te same luki w zabezpieczeniach. Dlatego wykrycie luki pozwala szybko stworzyć gigantyczną cyfrową armię rozsianych po całym świecie urządzeń.

Kosztowny brak internetu

Władze USA wyraźnie przestraszyły się ataku, specjalne oświadczenie wydał nawet prezydent Barack Obama. Skuteczny i długotrwały paraliż amerykańskich serwisów przełoży się bowiem na miliardowe straty. Dowodzą tego analizy firmy badawczej Brookings Institution dotyczące zeszłorocznych awarii internetu. W Indiach nie było go przez 70 dni, co przyniosło niemal miliard dolarów strat. W Arabii Saudyjskiej 45 dni bez sieci doprowadziły do strat wynoszących 450 milionów dolarów. W skali globalnej koszty pozbawienia sieci wyniosły 2,4 miliarda dolarów

Niestety dziś trudno ocenić co tak naprawdę miał na celu piątkowy atak. Czy był przygotowaniem do czegoś większego? Dowiemy się wkrótce. 

 

Więcej o:
Komentarze (34)
Kulisy piątkowego ataku na USA. Wiadomo gdzie tkwi problem i ile będzie kosztować następna awaria
Zaloguj się
 • medycynaradziecka

  Oceniono 9 razy 1

  A teraz proszę fachowców o wyrażenie opinii na temat teorii spiskowej, którą gdzieś kiedyś usłyszałem:
  Większość sprzętu elektronicznego produkowana jest w Chinach. Czy możliwe jest, aby ukryli oni w każdym takim urządzeniu (albo w co drugim) mały program, który może być uruchomiony w razie konieczności, np. gdyby chcieli zaatakować USA lub Rosję? Pytam serio, chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że dla niektórych może to być śmieszne...;)

 • do100jnik

  0

  co za pomieszanie pojęć, dziennikarzyna chyba nie wie o czym pisze, w Indiach czy Arabii Saudyjskiej nie było awarii tylko świadome cenzorskie wyłączenia sieci z nakazu władz, podobne wyłączenia mają miejsce w Rosjji, Chinach, Wenezueli, ZRA, Egipcie, na Kubie i wielu innych demokracjach tego świata

 • emperor_161th

  Oceniono 2 razy 0

  "Odpowiadają one za tłumaczenie adresów witryn na adresu IP - bez nich funkcjonowanie sieci jest niemożliwe." Co za bzdury, wciaz mozna korzystac z docelowych adresow IP omijajac tym samym servery DNS.

 • leonleonidas

  Oceniono 4 razy 0

  aLE BZDURY:

 • Michał Sz

  Oceniono 2 razy 0

  Pierwsze zdanie : .. paraliż "internatu" , ach tam jeden internat, gorzej jakby był to akademik :P

 • kloceklego

  0

  "spowodował paraliż internatu za oceanem"

  a czy uczniom w internacie nic się nie stało? zdążyli zrobić zadania domowe?

 • magtic

  0

  "...spowodował paraliż internatu za oceanem..." :DDDD

 • slavkozz

  0

  Ktoś próbuje ziścić fabułę z Mr. Robot'a ;)

 • pierre_doleto

  Oceniono 2 razy 0

  Ale w tytule, na czolowej stronie chyba powinno byc: Amerykanie zaatakowani za posrednictwem chinskich urzadzen i przez wlasna glupote.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX