Znajomy z Facebooka ma wstydliwą prośbę? To oszustwo. Stracisz wszystkie pieniądze

Robert Kędzierski
Przez Facebooka przetacza się kolejna fala ataków. Jeśli znajomy poprosi cię o zaledwie kilka złotych pożyczki, lepiej do niego zadzwoń.

Przestępcy wypracowali nową metodę wyłudzania pieniędzy. Można przez nią stracić wszystkie pieniądze na koncie.

Prośba o przysługę

Niczego nie świadoma ofiara otrzymuje na Facebooku wiadomość od znajomego. Ma on nieco wstydliwą prośbę - zabrakło mu dosłownie kilku złotych do zakupów. Nie chcąc tracić okazji prosi o niewielki przelew. Wysyła też link.

Nowy przekręt na FacebookuNowy przekręt na Facebooku Fot. Facebook

Czytaj też: Ten chiński autobus miał być przełomem. Jest... przekrętem

Ofiara jest kierowana na stronę fikcyjnego pośrednika płatności. Następnie wybiera swój bank i loguje się, by dokonać przelewu. Otrzymuje wiadomość SMS, potwierdza go i zapomina o sprawie. 

Niestety -  brak uwagi przy takiej operacji może kosztować nas dużo. Tak naprawdę prośba o przelew pochodzi od przestępców, którzy przejęli konto na Facebooku. Strona banku, do której się logujemy jest spreparowana. Wpisując login i hasło przekazujemy je hakerom. 

Sądzimy, że przelewamy drobną kwotę, a w tym czasie złodzieje modyfikują wybrany przelew zaufany. To pozwoli im przeprowadzać dowolną ilość transakcji bez potrzeby dalszej autoryzacji. W ciągu minut możemy stracić wszystkie pieniądze na koncie. 

Jak nie dać się oszukać

Co zrobić, by uniknąć utraty pieniędzy? Po pierwsze, należy zignorować dziwnie brzmiące prośby od znajomych. Po drugie, nigdy nie przelewajmy pieniędzy za pośrednictwem linków otrzymanych przez komunikatory. Należy też uważnie czytać treść wiadomości SMS. 

Więcej o: