Wirtualna rzeczywistość za 40 zł? Biedronka sprzedaje specjalne gogle. Sprawdziliśmy, czy warto wydać te pieniądze

Czy można zacząć zabawę z wirtualną rzeczywistością nie wydając na nią majątku? Biedronka twierdzi, że tak i w świątecznej promocji proponuje gogle VR za niespełna 40 złotych. Zobaczcie jak Hykker VR Glasses 3D sprawdził się w naszym teście.

Hykker VR Glasses 3D to typowe gogle działające na podobnej zasadzie jak Google Cardboard. Do ich pełnego działania potrzebny jest więc smartfon. To na nim otwierają się gry lub aplikację do VR, odpowiada także za dźwięk i obraz widziany w goglach.

Warto pamiętać, że zabawa z wirtualną rzeczywistością jest dość wymagająca, dlatego warto skorzystać ze smartfonu o mocnych podzespołach i ekranem o jak największej rozdzielczości (minimum Full HD). Bardzo ważna jest także obecność żyroskopu w telefonie. Warto zaznaczyć, że do gogli mieszczą się smartfony z ekranami o przekątnej od 4 do 5.5 cala.

Jakość wykonania

Hykker VR Glasses 3D prezentują bardzo przyzwoitą jakość wykonania. Gogle wykonano z twardego plastiku, który nie skrzypi nawet po mocniejszym nacisku. Obudowa Hykker VR jest solidna, nie ma obaw, że gogle rozsypią się w rękach po kilkukrotnym użyciu. Zważając na cenę zestawu, można spokojnie pochwalić jego wykonanie. 

Hykker VR Glasses 3DHykker VR Glasses 3D fot. Bartłomiej Pawlak

Użytkowanie gogli

Hykker VR Glasses 3D wyposażono w specjalną szufladkę do której należy włożyć smartfon. Ten mocujemy za pomocą rozsuwanego uchwytu. Do zestawu dodano specjale pianki, które pomogą w dogodnym umieszczeniu telefonu.

Po obu stronach obudowy przygotowano otwory wentylacyjne dla smarfona, które można wykorzystać również do podłączenia słuchawek. Zadbano również o otwór odsłaniający aparat główny w telefonie. Można będzie wykorzystać Hykker VR również do rozszerzonej rzeczywistości.

Na górnej ściance gogli znajdziemy suwaki regulujące rozstaw soczewek i ich odległość od oczu (ostrość). To bardzo ważne, można bowiem dostosować gogle do swoich preferencji.

Co ciekawe, na goglach znalazła się także naklejka informująca, że producentem Hykker VR Glasses 3D jest firma myPhone, znana z tanich smarfonów dostępnych często w Biedronce.

Hykker VR Glasses 3DHykker VR Glasses 3D fot. Bartłomiej Pawlak

Hykker VR Glasses 3D w praktyce

"Biedronkowe" gogle wyposażono w gąbki izolujące plastikowe elementy od głowy. Niestety nie pomyślano o zabezpieczeniu w podobny sposób wycięcia na nos. W efekcie w tym miejscu można poczuć mały dyskomfort. Nie zmienia to jednak faktu, że Hykker VR używa się bardzo przyjemnie. W tym aspekcie absolutnie nie przypominają kartonowych gogli za kilkanaście złotych.

Okulary wyposażono także w trzy paski mocujące. Dwa okalają głowę dookoła i jeden od góry. Są one elastyczne i dość dobrze utrzymują gogle. Nie ma także problemów z ich wyregulowaniem.

Warto wspomnieć, że Hykker VR są niestety dość ciężkie (411 g), a uczucie ciężaru nasila się po umieszczeniu wewnątrz telefonu. Bez przytrzymania ich ręką, mogą nieco ciążyć na nosie.

Niestety gogle nie są wyposażone w jakiekolwiek przyciski sterujące, dlatego nie będzie możliwości skorzystania z niektórych aplikacji (w wielu można jednak obejść się bez przycisków). Można zastanowić się także nad zakupem zewnętrznego kontrolera Bluetooth.

Hykker VR Glasses 3DHykker VR Glasses 3D fot. Bartłomiej Pawlak

Soczewki i obraz

To właśnie one odpowiadają za wrażenia wizualne. Soczewki mają dość dużą średnicę (42 mm) i mają dobrze dobraną ogniskową. Dzięki temu nawet w przypadku smartfonu z ekranem o relatywnie niskiej rozdzielczości, np. Full HD (tak, 1080p to w przypadku VR nie jest dużo) ciężko zobaczyć pojedyncze piksele.

Jak już wspomniałem, są one regulowane w dwóch osiach, co pozwala cieszyć się w miarę ostrym obrazem. Niestety obraz widziany w goglach nie jest panoramiczny. Przypomina raczej 4:3 znany z dawnych monitorów komputerowych. Trzeba jednak pamiętać, że cena tych gogli to niespełna 40 złotych i nie można porównywać ich z kosztującymi kilka tysięcy złotych rozwiązaniami, jak np. HTC Vive.

Hykker VR Glasses 3DHykker VR Glasses 3D fot. Bartłomiej Pawlak

Podsumowanie

VR z Biedronki jest zatem jak najbardziej możliwy. Nie jest to jednak pełnoprawna wirtualna rzeczywistość, a raczej jej namiastka. Za 39.99 zł otrzymujemy dobrze wykonane okulary do których włożyć należy własny telefon. To od niego w dużej mierze zależy jakość zabawy z VR. Producent gogli zadbał jednak o (w miarę) dobrej jakości soczewki, gąbki ochronne, świetne paski mocujące i dobrą jakość wykonania. To sprawia, że Hykker VR Glasses 3D są godne polecenia posiadaczom kartonowych gogli lub wszystkim tym, którzy z wirtualną rzeczywistością jeszcze nie mieli okazji się zetknąć, a chętnie skorzystaliby z takiej okazji. 

Hykker VR Glasses 3D dostępne będą w sklepach Biedronka od 28 listopada do wyczerpania zapasów.

Jak lata dron z Biedronki za 199 zł? [TEST]

Jak lata dron z Biedronki za 199 zł? [TEST]

Więcej o: