Mieszkańcy San Francisco podróżowali w weekend za darmo. Przez hakerów

Robert Kędzierski
Przestępcy nie cofną się przed niczym, by wyłudzić pieniądze. W piątek zaatakowali operatora komunikacji miejskiej w San Francisco. Skutki były opłakane.

Firma SFMTA, operator sieci transportu miejskiego w San Francisco, padała ofiarą ataku cyberprzestępców. Maszyny należące do spółki zostały zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. 

Czytaj też: Stworzyli "szczepionkę" na ransmoware. Koniec z szantażem w sieci?

Atak w długi weekend

Do ataku użyto oprogramowania ransmoware. Firma Morphus Labs zidentyfikowała je jako znany i groźny kod o nazwie Mamba - poinformowała nas firma Deloitte, specjalizująca się w cyberbezpieczeństwie.

Kod zablokował komputery firmy, zaszyfrował dyski. Na ekranie pojawiło się żądanie okupu. Przestępcy za odzyskanie dostępu do komputerów domagali się wpłaty równowartości... ok. 300 tys. złotych. 

Przestępcy zażądali 75 tys. dolarów za odblokowanie komputerówPrzestępcy zażądali 75 tys. dolarów za odblokowanie komputerów Fot. Pexels

Przestępcy z pełną świadomości zaatakowali w długi weekend. W czwartek w USA przypadał bowiem Dzień Dziękczynienia. Chcieli wymusić jak najszybszą wypłatę wiedząc, że informatycy, administratorzy zapewne mają świąteczne plany i możliwość reakcji na atak jest ograniczona. 

Podróżni nie płacą

Recode wyjaśnia, że infekcja systemu odpowiedzialnego za transport miejski nastąpiła za pośrednictwem e-maila ze złośliwym załącznikiem. Jeden z pracowników firmy go otworzył. Po krótkim czasie sieć firmowa została sparaliżowana. 

Skutki ataku były opłakane, bo firma została zmuszona do otwarcia bramek dla podróżnych. Ci podróżowali autobusami, tramwajami i metrem za darmo. SFMTA nie zapłaciła przestępcom, ale i tak poniosła gigantyczne straty związane z utratą opłat za bilety.

Przestępcy liczyli, że firma się ugnie. Mieli ku temu podstawy. Jak już pisaliśmy, podobny atak spotkał jeden z amerykańskich szpitali. By odzyskać dane pacjentów administracja zdecydowała się zapłacić 17 tys. dol. 

Do dziś nie jest jasne, czy system komunikacji San Francisco wrócił w pełni do normalnego funkcjonowania. 

Więcej o:
Komentarze (10)
Mieszkańcy San Francisco podróżowali metrem za darmo. Przez hakerów
Zaloguj się
 • si.vis.pacem.para.bellum

  Oceniono 3 razy 3

  nie płacić sku...synom!

 • ssamiec

  0

  Haha, taka poważna firma a ma software działający po Windą.

 • ffstv

  0

  Wszyscy wiedzą że ci hakerzy mieszkają w Rosji. Ale rosyjska policja ich chroni.

 • do100jnik

  0

  są na to sposoby, np. usuwanie banku hakerów ze swiftu, karencja dla większych sum wpływajacych na nowy rachunek, itp. ale nikomu na tym nie zależy, to jak z zabezpieczeniem samochodu, nikt nie jest zaintereswany, producent - sprzeda następny samochód, ubezpieczyciel - bez kradzieży nie będą ubezpieczać samochodów, właściciel - ma AC i wymieni smochód

 • szataniel

  0

  Redaktor Kędzierski jak zwykle rzetelny - " firma Deloitte, specjalizująca się w cyberbezpieczeństwie." Weź się chłopie do roboty bo pogrążasz się coraz bardziej.

 • zx_hemi

  0

  Deloitte, specjalizująca się w cyberbezpieczeństwie. A to ciekawe. Jakosc 100% jak zawsze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX