Prawie cały świat to Android. Apple ma coraz mniej, a innych prawie nie ma

Z ostatniego raportu IDC prognozującego udział mobilnych systemów operacyjnych do końca 2016 roku wynika, że Android mimo oczywistej dominacji nadal rośnie. Za to w Apple mogą mieć powody do niepokoju. Udziały iOS przez ostatni rok poważnie spadły.

Do końca tego roku udziały Androida w rynku mobilnych systemów operacyjnych według prognoz IDC zatrzymają się na poziomie 85 proc. W odniesieniu do poprzedniego roku oznaczać to będzie wzrost o 5,2 proc.

Tymczasem u największego konkurenta Google, czyli Apple, sytuacja wygląda nieco gorzej. Zakładane 14,3 proc udziału w rynku oznacza spadek rok do roku o niemal 11 proc. Wpływ na to może mieć pierwszy pełen rok spadków sprzedaży od wielu lat. Pamiętajmy jednak, że 2017 rok przynosi okrągłe dziesięć lat obecności iPhone'a na rynku. To może być okazja do czegoś dużego ze strony Apple.

Udziały mobilnych systemów operacyjnychUdziały mobilnych systemów operacyjnych źródło: IDC

Łącznie oba systemy (Android oraz iOS) mają do stycznia 2017 roku stanowić 99 proc. rynku, zostawiając symboliczne 0,5 proc. dla mobilnego Windowsa oraz 0,3 proc. dla pozostałych platform mobilnych. Do 2020 roku Google i Apple podzielą między siebie niemal 100 proc udziałów.

Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na przewidywany do końca tego roku spadek liczby sprzedanych smartfonów z mobilnym Windowsem (79,1 proc.). Jedynie HP próbuje ostatnio tchnąć jeszcze nieco życia w tę platformę. Według analityków z IDC w ciągu najbliższych trzech lat Microsoft w tym sektorze praktycznie przestanie istnieć.

Więcej o: