Jak bezpiecznie kupować online przed świętami?

Według badań ?Raport: Zakupy świąteczne 2016? przeprowadzonych przez firmę Deloitte, prawie 40% funduszy na prezenty świąteczne polscy konsumenci wydadzą w sklepach internetowych. Ta wartość nie umknie uwadze cyberoszustów.
embed

Aby poszukiwanie świątecznych podarunków nie skończyło się przykrą niespodzianką, warto stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Kamil Sadkowski z firmy ESET radzi jak bezpiecznie kupować w Internecie.  

Dowolny czas robienia zakupów, dostawa bezpośrednio do domu, a także mniejsza ilość czasu poświęcona na zakupy ? te czynniki najbardziej przekonują Polaków do zakupów online i przekonują skutecznie. Polska osiągnęła drugi najwyższy wynik wśród badanych krajów, jeśli chodzi o ilość przeznaczonego budżetu świątecznego na zakupy online (37%). Taka sytuacja to również niestety możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy przez cyberprzestępców.

Jak kupować online bez przykrych niespodzianek radzi Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET.

  1. Kupuj w zaufanych sklepach - nowy sklep (założony krótko przed świętami) lub wyjątkowa promocja oferująca nową konsolę za połowę ceny, to najprawdopodobniej oszustwo. Nie wierz we wszystkie okazje i promocje. Lepiej zrób zakupy w zaufanym sklepie, mogącym pochwalić się dobrymi opiniami klientów.
  2. Wybieraj sklepy z bezpiecznym adresem - zwróć uwagę, czy strona sklepu internetowego szyfruje transakcje protokołem SSL ? na początku adresu strony powinno się pojawić ?https?. Sprawdź dokładnie adres strony, na której zamierzasz kupić wymarzony podarunek. Nie daj się także zwieść pozornie znanej nazwie sklepu internetowego ? fałszywe linki zazwyczaj różnią się od tych prawdziwych w nazwie tylko jedną literą.
  3. Kupuj tylko za pośrednictwem bezpiecznego łącza ? zakupy i płatności w sieci realizuj wyłącznie ze znanego ci komputera lub urządzenia mobilnego, za pośrednictwem swojej domowej sieci. Niektóre z programów zabezpieczających posiadają funkcję ochrony sieci domowej, która pozwala sprawdzić zabezpieczenia routera.
  4. Używaj karty kredytowej lub zaufanych rozwiązań płatniczych ? za zakupy najlepiejpłać kartą kredytową pamiętając o przysługującej ci możliwości złożenia reklamacji typu ?chargeback?. Umożliwia ona ubieganie się o zwrot kwoty zrealizowanej transakcji, jeśli sprzedawca nie wywiąże się z umowy. Inną opcją jest płatność kartą pre-paid, którą możesz doładować odpowiednią sumą pieniędzy i nie musisz się martwić, że sprzedający pobierze większą kwotę za twoje zakupy. Jeśli wolisz inną metodę, korzystaj z zaufanych systemów płatniczych, np. PayPal lub zrób z zakupy z możliwością płatności przy odbiorze.
  5. Chroń swoje urządzenie ? zanim wybierzesz odpowiedni prezent świąteczny, zadbaj o bezpieczeństwo urządzenia, na którym dokonujesz transakcji. Zainstaluj aktualizacje, a także pobierz program zabezpieczający przed zagrożeniami wykorzystującymi luki w oprogramowaniu i innymi złośliwymi aplikacjami próbującymi przeniknąć na dysk urządzenia.