Nowa aplikacja Google. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich

Robert Kędzierski
Google opracował nową aplikację, która w prosty sposób może zapewnić bezpieczeństwo zarówno nam, jak i naszym bliskim. W określonych sytuacjach nas smartfon prześle informacje o naszej lokalizacji.

Zaufane kontakty to nowy projekt Google, którą można wykorzystać do zapewnienia bezpieczeństwa zarówno sobie, jak i bliskim. Głównym celem aplikacji jest udostępnianie bliskim informacji o naszej lokalizacji. Będzie to miało miejsce jedynie w określonych warunkach.

Czytaj też: Tanie loty, tanie hotele. Wszystko dzięki nowej aplikacji Google. 

embed

Nie odpowiadasz? Alarmujesz. Odrzucasz zapytanie? Wszystko OK

Zaufane kontakty działają w kilku trybach. Użytkownik może określić osoby, które mogą sprawdzać jego położenie. Uprawniona osoba zapytuje, a użytkownik może prośbę odrzucić. Wtedy sprawdzający wie, że dziecko, starsza lub niepełnosprawna osoba, partner przebywający za granicą są bezpieczne. Jeśli użytkownik nie odpowie wtedy osoba wpisana na listę "zaufanych kontaktów" poznaje lokalizację.

Alarmuj, gdy czujesz zagrożenie

Inna funkcja aplikacji to wysyłanie alarmów. W sytuacjach zagrożenia możemy samodzielnie poinformować bliskich wysyłając im dane o położeniu. 

Daj znać, że wszystko dobrze

Aplikacja ma też wbudowaną ikonkę "Ostatnio aktywny". W prosty sposób informuje wybrane osoby - najbliższych - że korzystamy ze smartfona. A skoro korzystamy czujemy się dobrze, jesteśmy aktywni. 

Dla kogo to rozwiązanie

Zaufane Kontakty to aplikacja, do której należy podejść ostrożnie. Szczególnie wtedy, kiedy zainstalujemy ją i zapomnimy, że działa. Zapytania o położenie trzeba bowiem odrzucać, a to nie zawsze jest możliwe. Może się więc zdarzyć, że powiadomimy bliskich o naszej lokalizacji bez takiej intencji.

embed

Z drugiej strony aplikacja jest nieoceniona w bardzo wielu przypadkach. Można za jej pomocą monitorować położenie dzieci, stan osób starszych albo cierpiących na schorzenia takie jak cukrzyca, choroby serca, trwałe lub czasowe problemy z przemieszczaniem się, czy demencję. W wielu wypadkach Zaufane Kontakty mogą ratować życie i zdrowie. Warto więc przemyśleć, czy chcemy korzystać z aplikacji, tym bardziej, że dane o położeniu mogą są przekazane do niezwykle ograniczonego kręgu. 

W sklepie Play dostępne są też inne aplikacje umożliwiające informowanie wybranych osób o swoim położeniu. 

O dochodach Google opowiada a Andrzej Garapich, były prezes spółki Polskie Badania Internetu.

Więcej o: