Autopilot elektrycznej Tesli przewidział wypadek i natychmiast zareagował

Kamera wideo na pokładzie elektrycznej Tesli poruszającej się po holenderskiej autostradzie uwieczniła moment, w którym autopilot pojazdu wykrył zagrożenie na drodze na chwilę przed samą kolizją i błykawicznie na nie zareagował.

Już latem tego roku, w momencie udostępnienia najnowszej wersji autopilota w elektrycznych autach marki Tesla, szef firmy, Elon Musk, wielokrotnie zwracał uwagę na potencjał tego rozwiązania, szczególnie dotyczący bezpieczeństwa pasażerów poruszającego się pojazdu. Poniższe wideo zdaje się dowodzić, że miał rację i potwierdzać skuteczności działania autopilota.

Widać na nim obraz z kamery zamontowanej w środku Tesli poruszającej się po jednej z holenderskich autostrad. W pewny momencie auto sygnalizuje potencjalne niebezpieczeństwo na drodze i automatycznie zaczyna hamować, a dopiero po chwili widać faktyczną kolizję dwóch pojazdów.

Użytkownik Twittera, który wrzucił film do sieci za zgodą kierowcy potwierdza, że autopilot w Tesli faktycznie zadziałał, zanim jeszcze prowadzący pojazd sam był w stanie dostrzec zagrożenie i na nie zareagować.

Zdaniem Elona Muska, to detekcja radarowa w połączeniu ze specjalnymi czujnikami wprowadzona w ostatniej aktualizacji dla autopilota Tesli pozwala widzieć przestrzeń nawet przed bezpośrednio poprzedzającymi pojazd samochodami, rozszerzając zasięg i zwiększając skuteczność rozpoznawania zagrożenia na drodze.

Czytaj też: Samsung pomoże stworzyć rywala Tesli i Ferrari. Nowy elektryczny samochód ma być piekielnie szybki

Więcej o: