Tak mógł wyglądać pierwszy iPhone. Prawdopodobnie nie osiągnąłby sukcesu

Dokładnie 10 lat temu Steve Jobs zaprezentował pierwszego iPhone'a. To niezwykłe wówczas urządzenie mogło jednak wyglądać zupełnie inaczej. Czy dzisiejsze smartfony byłyby przez to zupełnie inne?

9 stycznia 2007 roku Steve Jobs zaprezentował światu nowy, niezwykły produkt. Apple w swoim oświadczeniu napisało, że jest to połączenie trzech, znanych już produktów:

Jest to kombinacja trzech produktów: rewolucyjnego telefonu, iPoda z kontrolą dotykową i przełomowego urządzenia służącego do komunikacji przez internet... 

Dziś dotykowy interfejs jest zupełnie oczywisty. Po ekranie poruszamy się gestami: listę aplikacji czy ustawień przewijamy przesunięciem palca, a zdjęcie zmniejszmy charakterystycznym "uszczypnięciem". 10 lat temu dotykowy ekran był jednak zupełną nowością. 

Steve Jobs i jego współpracownicy zdecydowali się na "zachwycający ekran o przekątnej 3,5 cala", który był w pełni obsługiwany przez dotyk. Interfejs mógł jednak wyglądać zupełnie inaczej. Z przecieków wynika, że mógł być obsługiwany przez koło Click Wheel świetnie znane ze wspomnianego w oświadczeniu iPoda.

Tyle tylko, że Click Wheel byłoby wyświetlane na dotykowym ekranie, zamiast umiejscowione pod nim. Najłatwiej uzmysłowić sobie obsługę prototypowego telefonu oglądając wideo, które pojawiło się właśnie na YouTube:

 

Łatwo się domyśleć, że obsługa iPhone'a za pomocą wirtualnego koła nie należałaby do najprzyjemniejszych. Wystarczy tylko wyobrazić sobie pisanie e-maili czy SMS-ów za pomocą podobnego rozwiązania.

Możemy domyślać się, że Apple testowało przed premierą co najmniej kilka różnych projektów iPhone'a. Ostatecznie odrzucono te mniej udane propozycje, w tym te zaprezentowaną na powyższym filmie. Na szczęście nie zdecydowało się na podobne rozwiązanie.

To mogłoby pogrzebać szanse Apple na sukces i opóźnić o kilka miesięcy lub lat "smartfonową rewolucję". W końcu właśnie dobrze działający dotykowy interfejs i powszechnie używane dziś gesty zostały świetnie odebrane przez użytkowników. Między innymi właśnie to pozwoliło Apple odnieść spory sukces.

Doniesienia nie zostały potwierdzone przez giganta z Cupertino i prawdopodobnie nigdy nie zostaną. Firma stara się strzec swoich tajemnic i prawdopodobnie nie ujawni jak wyglądały testowane przed premiera prototypy.

Więcej o: