Microsoft i Nokia przyłączają się do wyścigu na zginane urządzenia. Nie będziemy musieli wybierać pomiędzy smartfonem a tabletem?

Robert Kędzierski
Wnioski patentowe złożone przez Microsoft i Nokię dowodzą, że wkrótce może w końcu dojść do premiery przełomowego urządzenia. Hybryda nowej ery to smartfon zmieniający się w tablet?

Microsoft pracuje nad urządzeniem, które może sprawić, że nie będziemy już musieli wybierać pomiędzy smartfonem a tabletem. Ilustracje zawarte we wniosku patentowym, który przedostał się do mediów, przedstawiają specyficzną hybrydę. Złożona jest smartfonem, rozłożona staje się tabletem.

Microsoft pracuje nad urządzeniem, które jest jednocześnie smartfonem i tabletemMicrosoft pracuje nad urządzeniem, które jest jednocześnie smartfonem i tabletem Fot. Microsoft

 

The Verge zauważa, ze rozwiązanie przypomina nieco tablety Lenovo Yoga, według nas tak mogłoby wyglądać kolejne urządzenie z serii Surface. 

Elastyczna rewolucja

Nie tylko Microsoft pracuje nad takim rozwiązaniem. Do sieci przedostały się też ilustracje prezentujące jak może wyglądać nowe urządzenie Nokii. We wniosku patentowym złożonym w USA w roku 2013 widać smartfon ze zginanym ekranem. 

Czytaj też: Samsung ma ponoć gotowe urządzenie, które odmieni rynek. Na co czeka?

Urządzenie miałoby mieścić się w kieszeni. Po rozłożeniu za pomocą zawiasu, ukrytego pod wyświetlaczem, miałoby umożliwić korzystanie z ekranu o podwojonej wielkości. IB Times zwraca uwagą na podobieństwo pomysłu Nokii do patentów Samsunga. 

Czy tak będzie wyglądał nowy smartfon Nokii?Czy tak będzie wyglądał nowy smartfon Nokii? Fot. Nokia

Jak już informowaliśmy zarówno LG jak i Samsung od kilku lat intensywnie pracują nad technologią umożliwiającą produkcję smartfonów ze zginanymi ekranami. Problemem jest estetyczna konstrukcja, która musi być smukła. Prototypy, które do tej pory poznaliśmy za sprawą nieoficjalnych przecieków  nie rozwiały tych wątpliwości. Jak już informowaliśmy koreańskie media donoszą, że w tym roku zobaczymy wreszcie smartfon ze zginanym ekranem. 

Czy Nokia, której powrót na rynek można nazwać lekkim rozczarowaniem jest w stanie zaskoczyć rynek bardziej niż Samsung i LG? Bardziej przekonuje nas pomysł Microsoftu. Z niecierpliwością czekamy na premierę. 

Zobacz też książkę: "Innowatorzy" - historię geniuszy, którym zawdzięczamy cyfrową rewolucję

Więcej o: