Dowiesz się, czy grozi ci utrata prawa jazdy. Punkty karne sprawdzisz w internecie. Za darmo

Robert Kędzierski
Polscy kierowcy wkrótce otrzymają bardzo wygodne narzędzie, które pozwoli im sprawdzić liczbę punktów karnych na koncie oraz listę popełnionych wykroczeń.

1 kwietnia br. ma ruszyć rządowy serwis internetowy, który umożliwi sprawdzenie kierowcom, ile punktów karnych zgromadzili - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Rejestr, działający na zasadzie podobnej do Historii Pojazdu, będzie zawierał informacje wprowadzane przez funkcjonariusza, który nałoży na nas mandat.

Czytaj też: Ministerstwo Cyfryzacji wypowiedziało wojnę tym przekrętom

Ze strony dowiemy się więc m.in. czy grozi nam utrata prawa jazdy. Dziś, limit wynosi 24 punkty dla kierowcy ze stażem większym niż rok i 20 punktów dla osoby posiadającej uprawnienia krócej. Przekroczenie limitu oznacza konieczność ponownego podejścia do egzaminu. Chyba, że przekroczy go początkujący kierowca, wtedy musi powtórzyć nie tylko egzamin ale i cały kurs prawa jazdy.

Bez wizyty w urzędzie niczego się nie dowiesz

Sprawdzenie liczby punktów karnych nie będzie możliwe bez posiadania tzw. profilu zaufanego. Jest dziś potrzebny do załatwiania wielu spraw w urzędach przez internet.

Profil zaufany pozwala m.in. składać podania, skargi, wnosić opłaty. Wprowadzenie usługi sprawdzania punktów karnych przez internet może sprawić, że więcej osób zainteresuje się tym rozwiązaniem. Dziś posiada go niespełna 700 tys. Polaków. 

W 2018 kolejne zmiany

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Cyfryzacji, w czerwcu 2018 roku w życie ma wejść system CEPIK 2.0. Wraz z wprowadzeniem nowej bazy kierowców, w życie wejdą też nowe przepisy - zarówno te dotyczące egzaminów na prawa jazdy, jak i uprawnień i niezbędnych szkoleń. 

Poradziłbyś sobie z egzaminem na prawo jazdy? Poprosiliśmy kierowców ze sporym stażem, aby spróbowali. I zaczęło się...