Pierwsze e-dowody muszą trafić do Polaków w marcu 2019 r. Inaczej trzeba będzie oddać miliony Unii

Robert Kędzierski
Ministerstwo Cyfryzacji opracowało nową koncepcję cyfrowego dowodu osobistego. Od 2019 roku Polacy będą mogli za jego pomocą szybciej załatwić sprawy w urzędzie czy w przychodni.

W marcu 2019 roku - nie w 2018, jak zapowiadano wcześniej - pierwsi Polacy powinni otrzymać nowe dowody osobiste. Będą zawierać specjalny układ elektroniczny, który przyspieszy załatwianie spraw w urzędach, przychodniach i szpitalach. 

Czytaj też: Uważaj komu dajesz dowód, to może się skończyć niechcianym kredytem. 

Ministerstwo informuje, że nowy dowód osobisty będzie w sposób jednoznaczny i niezaprzeczalny potwierdzał tożsamość obywatela, będzie też służył do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów w cyfrowym świecie. 

Biometryczne potwierdzenie tożsamości

Nowy dowód będzie też zgodny z wytycznymi ICAO, co oznacza, że zapisane w nim dane biometryczne pozwolą na bezsprzeczne potwierdzenie tożsamości na lotniskach i w placówkach służby zdrowia

Nieco dziwi fakt, że nowy dowód osobisty, wedle założeń resortu, nie będzie mógł służyć jednocześnie jako prawo jazdy, co było wcześniej zapowiadane. Nie wiadomo też co z planami stworzenia aplikacji, która miałaby sprawić, że w wielu sytuacjach dowód zastąpi smartfon. Wygląda na to, że elektroniczne dokumenty, które od zeszłego roku funkcjonują w Bangladeszu, mają znacznie szerszy zakres "działania". 

Polska musi dotrzymać terminu

Ministerstwo chce, by do 2028 roku e-dowodami posługiwało się 31 mln Polaków. Terminu musi dotrzymać, bo inaczej grożą mu kary. Jeśli system wydawania dowodów nie ruszy - do końca marca 2019 trzeba będzie zwrócić Unii 148 mln złotych dotacji. 

Komentarze (25)
Pierwsze e-dowody muszą trafić do Polaków w marcu 2019 r. Inaczej trzeba będzie oddać miliony Unii
Zaloguj się
 • piotr.grd

  Oceniono 11 razy 11

  W artykule na wyborcza.pl na ten temat pojawiło się między innymi zdanie, że "Ma to usprawnić pracę urzędników i zmniejszyć kolejki."

  A nie lepiej byłoby po prostu zmniejszyć ilość biurokracji i "papierkologii" (również tej w formie elektronicznej), zmniejszyć ilość spraw ludzkich, które reguluje i kontroluje państwo, jego instytucje i urzędy? Bo - niestety moim zdaniem - w całym rozwiniętym świecie mamy do czynienia z trendem odwrotnym, że właśnie coraz większa sfera ludzkiego życia jest regulowana prawnie, kontrolowana, nadzorowana, sankcjonowana przez państwo, instytucje, urzędy, służby. Obawiam się, że jak dalej będzie, to w perspektywie 50, 100 czy 200 lat obudzimy się w świecie bardzo nieprzyjaznym człowiekowi.

  Nie przekonują mnie forsowane uzasadnienia, że to dla naszego dobra, dla naszego bezpieczeństwa, że - do tego powoli to zaczyna się sprowadzać - państwo, jego instytucje, urzędy, służby traktują wszystkich i każdego jako potencjalnego przestępcę, lub co najmniej oszusta podatkowego i dlatego trzeba o nim wiedzieć wszystko, mieć jego dane bardziej i mniej podstawowe, wiedzieć co i gdzie kupuje, do kogo dzwoni, jakie strony internetowe odwiedza itd. itp.

 • lech2011

  Oceniono 8 razy 8

  Jaki sens ma taki e-dowód, na czym polega jego przewaga nad tradycyjnym, skoro nie ma w nim informacji o prawie jazdy i innych dokumentach ?
  Po co ?

 • kaczewiry

  Oceniono 8 razy 8

  nieprawda, nowe dowody nie beda mialy podpisu elektronicznego zeby cwaniaczki z unizeto certum nadal mogli nabijac sobie kabze

 • jottsp

  Oceniono 3 razy 3

  problem z coraz lepszymi dowodami identyfikacyjnymi jest taki ze sa one coraz bardziej niebezpieczne bo wprowadzaja przekonanie ze jest mozliwa absolutnie bezpieczna identyfikacja przy pomocy jakiego dokumentu i to jednego. A nie jest. Stad lepiej jest tych pieniedzy nie wydawca na cos co "ma ulatwic zycie urzednikow, etc." , zwlaszcza ze pozwala to urzednikom zyhc w uludzie, ze ich praca polega na: 1 - pobraniu danych z dowodu identyf. , 2 - procesowaiu tych danych, a nie na zalatwianiu spraw obwateli (i ludzi).

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 2 razy 2

  Znaczy teraz wystarczy komus ukrasc dowod i juz bedzie mozna na jego konto wszystko zalatwic ............ w mysl domiemania ze dowod w reku zawsze posiada jego wlasciciel.

 • ch00

  Oceniono 2 razy 2

  Nie ma co narzekać, Skoro "dowód zastąpi smartfon", to będzie można dzwonić z dowodu oraz uruchamiać na nim aplikacje? Super! Co na to Samsung?

 • ukos

  Oceniono 2 razy 2

  "Nieco dziwi fakt, że nowy dowód osobisty, wedle założeń resortu, nie będzie mógł służyć jednocześnie jako prawo jazdy, co było wcześniej zapowiadane".

  Widocznie jakiś złamas, znajomy królika, ma na tych prawach zarabiać. Fundusik pod stołem zacnej partyi?

 • shark_ik

  Oceniono 2 razy 2

  te dowody co chwilę zmieniają i nadal nie trzyma to się kupy. Biorą pieniądze za e-administrację, elektrownię jądrową, a efektów jak nie widać tak nie widać.

 • harry.s.totteles

  Oceniono 2 razy 2

  Bangladesz górą? Wcale mnie to nie dziwi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX