Nowe, biometryczne dowody osobiste w smartfonie już od października. W... Bangladeszu

Robert Kędzierski
Rząd Bangladeszu dumnie ogłosił, że rozpoczyna dystrybucję nowych dowodów osobistych. Cyfrowe dokumenty zastąpią prawo jazdy, umożliwią dostęp do 22 rządowych usług. 100 milionów obywateli ma się z czego cieszyć.

Kiedy nasz rząd kolejny raz przesuwa wprowadzenie elektronicznych dowodów osobistych w dalekiej Azji podobna rewolucja właśnie wchodzi w życie. Rząd Bangladeszu ogłosił właśnie rozpoczęcie dystrybucji nowego rodzaju dokumentu.

Biometryczny dowód osobisty będzie w sobie zawierał całkiem sporo danych. Znajdą się w nim informacje o bankowości, paszporcie, uprawnieniach do prowadzenia pojazdu, statusie podatkowym. Za pomocą dokumentu będzie można skorzystać z 22 rządowych usług. Do każdego dokumentu przypisana zostanie karta SIM obywatela po to, by jak najwięcej spraw mógł załatwiać elektronicznie i zdalnie. Rolę dowodu będzie mógł przejąć smartfon. 

W dowodzie znajdą się też dane biometryczne: odcisk palca, skan tęczówki. Ogólnie 32 różne informacje identyfikujące obywatela. 

Czytaj też: Władze tego kraju boją się cyberataku ze strony Rosji. Chcą schronić dane w Wielkiej Brytanii. 

Portal Global Voices wyjaśnia, że wdrażając nowe dowody pomyślano o bezpieczeństwie danych. Zabezpieczenia mają uniemożliwić jakikolwiek wyciek.

Polskie problemy z e-dowodem

Jak już pisaliśmy, podobny dowód osobisty zamierza wprowadzić Polska. Prace nad nim zostały jednak właśnie kolejny raz wydłużone. Według Anny Streżyńskiej, minister cyfryzacji, prace trzeba było zaczynać od początku, dlatego też Polacy mają szansę na korzystanie z dowodów nie wcześniej niż w roku 2018. 

Niestety, biorąc pod uwagę ostatnie komentarze minister Streżyńskiej dotyczące bezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej można mieć obawy, czy rok 2018 jest realny. Według pani minister Polska nie ma ani pieniędzy, ani specjalistów, by podołać tak skomplikowanym projektom. Może warto sięgnąć po doświadczenia Bangladeszu. 

Więcej o:
Komentarze (41)
Nowe, biometryczne dowody osobiste w smartfonie już października. W... Bangladeszu
Zaloguj się
 • karasek432

  Oceniono 10 razy 8

  Kiedy będą odciski palców i tęczówki to chyba żaden oszust nie weźmie pożyczki za kogoś.

 • eco82

  Oceniono 5 razy 5

  Boni, qumpel nic nie mogę Tusk nie dał rady w 8 lat wprowadzić, to kto da radę?
  PIS w kapmanii tego nie obiecywało, więc nic w tym zakresie robić nie musi.

 • m78k

  Oceniono 8 razy 4

  Elektroniczne dowody osobiste miały już być 8 lat temu, za poprzedniej kadencji PiS. Projekt ten napotkał wściekły opór niektórych środowisk, na przykład w MSW. Łatwo można ustalić nawet konkretne personalia. Nie rozumiem z czego to wynika. Ale lepiej byłoby ustalić, o co w tym chodzi, bo grozi nam, że znowu się nie uda. Coś ostatnio słyszałem, że jest już znowu roczny poślizg, we wdrażaniu elektronicznych dowodów. Służby - do roboty!

 • sigit

  Oceniono 6 razy 2

  Ja bym się tak nie zachwycał. Łatwość kradzieży tożsamości właśnie wzrosła.

 • wolfspider

  Oceniono 6 razy 2

  A może lepiej nie? Za chwile sie dowiemy że wyciekły dane 100.000.000 mieszkańców Bangladeszu.

 • kapitan_popczyk

  Oceniono 1 raz 1

  Taaaak, te dowody najbardziej są im potrzebne :)

 • shark_ik

  Oceniono 1 raz 1

  jak zatrudnia misiewiczow to takie sa efekty

 • kato-rznik

  Oceniono 3 razy 1

  Na szczęście mamy pomniki złotego cielca i świątynie obłudy. Głupie dowody nam nie są potrzebne.

 • caspercantbe

  Oceniono 7 razy 1

  Nasz rząd po prostu jeszcze nie zrozumiał, że system elektronicznych dowodów osobistych to doskonałe narzędzie do trzymania społeczeństwa za d...
  Bangladesz - islamski kraj, w którym rząd prześladuje ludzi próbujących odejść od jedynej i słusznej religii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX