Dałeś dowód w zastaw za kajak, możesz spłacać cudzy kredyt

Pracownik wypożyczalni sprzętu sportowego żąda od Ciebie dowodu osobistego w zastaw? To niezgodne z prawem. A dla Ciebie bardzo groźne, bo może zaciągnąć pożyczkę posługując się Twoimi danymi.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych alarmuje - żądanie pozostawienia dowodu osobistego w zastaw za wypożyczany sprzęt sportowy czy np. audioprzewodniki w muzeum jest niedozwolone. To wykroczenie zagrożone karą ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo karą grzywny. 

Jak nie dać się oszukać?

Nie powinniśmy zgadzać się na pozostawienie dowodu w zastaw, bo utrata kontroli nad dokumentem jest niezwykle ryzykowna. To prosta droga do kradzieży tożsamości.

- Istnieje ryzyko, że ktoś podobny do nas pojawi się w placówce banku z naszym dowodem. Przy kilkuletnich dokumentach, ze starszym zdjęciem, zagrożenie jest jeszcze wyższe - ostrzega Marcin Gozdek z Biura Informacji Kredytowej. - Dane z dowodu mogą posłużyć też np. do podszycia się pod nas na portalach aukcyjnych i sprzedażowych, czy wypożyczenia wysokowartościowego sprzętu lub wysokiej klasy samochodu z intencją kradzieży - dodaje Gozdek.

Nawet jeśli za godzinę dostaniemy nasz dowód z powrotem, to przez ten czas dokument mógł już zostać zeskanowany lub skserowany. Nawet zdjęcie zrobione telefonem może posłużyć do oszustwa.

Zgubione dowody osobiste wystawione za szybą kiosku w Bielsku-BiałejZgubione dowody osobiste wystawione za szybą kiosku w Bielsku-Białej Fot. TOMASZ FRITZ / AG

Co prawda umowa zawarta przez oszusta w naszym imieniu jest z punktu widzenia prawa niewiążąca, niemniej odkręcanie całej sytuacji może być długie i kosztować sporo nerwów. Będziemy otrzymywać wezwania do zapłaty (zapewne to będzie pierwszy moment, gdy w ogóle dowiemy się o zobowiązaniu), może zostać wszczęte postępowanie egzekucyjne. W Biurze Informacji Kredytowej czy biurach informacji gospodarczej mogą znaleźć się negatywne wpisy, co uniemożliwi zaciąganie „własnych” kredytów czy zawieranie innych umów.

Co zamiast pozostawienia dowodu?

Jak informuje GIODO, zamiast pozostawić np. w wypożyczalni kajaków dowód osobisty, wystarczy podać imię, nazwisko i adres zamieszkania. To wystarczy, żeby właściciel wypożyczalni mógł dochodzić roszczeń z tytułu kradzieży. Może także wymagać pozostawienia kaucji.

Co gdy stracę dokument tożsamości?

Oddawanie dokumentów tożsamości w niepowołane ręce to jedno. Ale okres wakacyjny to także czas, w którym częściej je gubimy lub są nam kradzione.

Jeśli zauważymy brak dowodu osobistego czy paszportu, czym prędzej powinniśmy dokonać jego zastrzeżenia w ogólnopolskiej bazie Dokumenty Zastrzeżone. Można to zrobić w swoim banku, jest też grupa instytucji przyjmujących zastrzeżenia od każdego. Z bazy Dokumenty Zastrzeżone korzystają m.in. banki, pośrednicy finansowi, firmy telekomunikacyjne, hotele czy kancelarie notarialne. Jeśli ktoś będzie chciał posłużyć się naszym dokumentem, zostanie nakryty na oszustwie.

Komentarze (41)
Dałeś dowód w zastaw za kajak, możesz spłacać cudzy kredyt
Zaloguj się
 • myslacy_misiek

  Oceniono 5 razy 3

  1. Nie nosze dowodu ze soba, bo w tym dziwnym kraju jakim jest Polska, ktos moze wziac duzy kredyt (i inne cuda), jesli go mi ukradna lub zgubie. Od razu dodam, ze w Polsce nie ma obowiazku posadania przy sobie dowodu.

  2. Nie podaje dowodu nigdzie i nikomu. Jesli musze np. w bibliotetce, hotelu lub innym miejscu podaje inny dokument, np. paszport, prawo jazdy - co zaakceptują.

  I na koniec: niech mi ktos wyjaśni dlaczego w panstwach Europy Zachodniej jak Francja, Niemcy, itp. NIE DA sie wizac kredytu na cudzy dowod. Nie ma takiej mozliwosci. KROPKA. Ba na wlasny dowod, kredyt daja tylko jesli cie znaja w danym banku. W przypadkowym, jesli sie zglosisz, to sprawdzaja cie... w twoim banku. Jak to mozliwie, ze tam sie da, a u nas Afryka Dzika?!

  Bank ktory udzieli kredytu na dowod innej osoby jest w 100% ODPOWIEDZIALNY za swoj błąd i niech splaca taki kredyt. O udzielaniu pozyczek na skan dowodu nawet nie wspominam.
  Kiedy panstwo polskie wezmie sie za ten proceder? Jak rozumiem PO nie moglo, ale moze PiS da rade ukrocic te dzika amerykanke?!

 • tupolew71

  Oceniono 7 razy 3

  No a zdjęcie na dowodzie od czego jest? W takim przypadku winny jest bank który udzieli mu kredytu. Nie ma nikogo z taką gębą jak moja.

 • turbo51

  Oceniono 1 raz 1

  Generalny mało o zyciu wie. Oddając złom ( sa to raczej miejsca delikatnie mówiąc niepewne ) równiez jestem z dowodu spisywany . Z góry zakłada Pan Generalny ,że jestem złodziejem. Jasne,nie on to wymyslił, ale też nie wpływa na zmianę mojego samopoczucia, niestety. Pozdrawiam :-)

 • macw1975

  Oceniono 3 razy 1

  Zdjęcie dowodu można uzyskać bez wiedzy właściciela.
  Pytanie, czy były przypadki że na tak wyłudzony kredyt zapadł PRAWOMOCNY wyrok sądowy skazujący właściciela dowodu na spłatę kredytu?

 • wysad

  Oceniono 3 razy 1

  A co z kserowaniem dowodu w banku?

 • mat.31

  0

  Wystarczy podać imię nazwisko i adres?? A jak sobie ktoś ten adres sprawdzi? Przecież w nowych dowodach go nie ma...

 • ajk_gierki

  0

  Bardzo mądre rady Panie redaktorze - rozumiem, że pańska rodzina jadąc na narty zabiera 5-6 tys. gotówką pod zastaw za sprzęt sportowy?

 • xegar

  0

  Zamiast dowodu polecam zostawić papierek z portretem Kazimierza Wielkiego albo Władysława Jagiełły. Nie spotkałem się dotąd z odmową lub problemami przy zwrocie dokumentu.

 • stonka99

  Oceniono 2 razy 0

  A Facebook żąda skanu dowodu w celu "weryfikacji" uczestnika. Właśnie dostałem taki komunikat. Oczywiście wysłałem ich na drzewo. I jestem w-o-l-n-y... :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX