iPhone 8 bez fizycznego przycisku? Ten patent Apple zdaje się to potwierdzać

Kamil Mizera
Niemal od pierwszego dnia po premierze iPhone'a 7 i 7 Plus ruszyła karuzela domysłów i przecieków dotyczących rocznicowego smartfona od Apple. Katalog potencjalnych zmian jest naprawdę duży, a największą z nich może być śmierć fizycznego przycisku "Home Button".

"Home Button" to jednej z najbardziej rozpoznawalnych elementów wszystkich iPhone'ów. Ich kształty i rozmiary mogły się zmieniać przez te ostatnie 10 lat, ale przycisk Początek zawsze tam był. I choć już w ostatniej wersji iPhone'a o numerze 7, w rzeczywistości nie mamy do czynienia z fizycznym przyciskiem, to wciąż "Home Button" dumnie zajmuje dolny pas urządzenia. Do czasu.

Zobacz też: Wszystko, co wiemy o iPhone 8

Nowy iPhone 8, lub też iPhone X, który ma zostać wydany na 10 rocznicę pierwszej premiery smartfonu od Apple, może już tego kultowego elementu nie posiadać. Według większości przecieków, w przyszłym telefonie ma być bezramkowy ekran zajmujący cały front urządzenia. W takim układzie nie ma miejsca na fizyczny przycisk. 

Apple patentApple patent źródło: http://patft.uspto.gov

O tym, że Apple może zrezygnować z tego elementu świadczyć może udzielony firmie patent na interaktywny ekran wykorzystujący technologię diod IR (podczerwień). Za ich pomocą ekran miałby wykrywać i odczytywać linie papilarne, tym samym zastępując technologię Touch ID. Oznaczałoby to, że technologia skanowania odcisku palca, do tej pory umieszczona w przycisku Początek, mogłaby zostać przeniesiona na ekran. Jeżeli dodamy do tego 3D Touch, czyli wykrywanie przez czujniki natężenia nacisku palca na ekran, która jest już od dwóch generacji w iPhone'ach, to możemy całkowicie przenieść funkcje, które spełniał fizyczny przycisk, na ekran telefonu. 

Apple patentApple patent źródło: http://patft.uspto.gov

Nie jest to zupełnie nowa technologia. Patent na nią pierwotnie złożyła firma LuxVue w 2014 roku. Apple nie czekało, aż firma urzeczywistni swoje pomysły i w maju tego samego roku kupiło LuxVue, i tym samym przejęło ten patent. 

Nie wiadomo, czy firma Tima Cooka wykorzysta tę technologię w najnowszym iPhonie. Wiele jednak wskazuje na to, że Apple zamierza zrezygnować z "Home Button" i przenieść całą interakcję użytkownika z systemem na ekran urządzenia. Gdyby do tego doszło, to byłaby to chyba najodważniejsza zmiana w designie iPhone'a od początku istnienia tego urządzenia.

Więcej o: