Sztuczna inteligencja Facebooka będzie zapobiegać próbom samobójczym

Jak informują przedstawiciele Facebooka, samobójstwo jest obecnie drugą na świecie najczęstszą przyczyną śmierci wśród osób w wieku od 15 do 29 lat. Dlatego od środy 1 marca rozpoczęto testy nowych narzędzi mających na celu jeszcze skuteczniejsze zapobieganie próbom samobójczym.

Dotychczasowe rozwiązania oferowane przez Facebooka już od niemal dekady w głównej mierze wymagały reakcji ze strony osób postronnych, które zaniepokojone zachowaniem określonej osoby mogły zgłosić publikowane przez nią na portalu treści.

Nowe narzędzia, które na razie przechodzą fazy testów w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy wykorzystują do tego wyspecjalizowane algorytmy Facebooka.

Sztuczna inteligencja nauczona rozpoznawania niepokojących komentarzy lub pojedynczych fraz na podstawie wcześniejszych raportów od użytkowników, ma być w stanie sama rozpoznać zbliżające się zagrożenie. Facebook przejmie zatem na siebie kontakt z taką osobą, w razie potrzeby powiadomi jej znajomych, a także pozwoli na sprawniejszą komunikację z poziomu Messengera z organizacjami społecznymi zajmującymi się zapobieganiem samobójstwom.

Nowe narzędzia do raportowania o próbach samobójczych na Facebook LiveNowe narzędzia do raportowania o próbach samobójczych na Facebook Live fot. Facebook

Nowe narzędzia do raportowania treści o charakterze wskazującym na chęć popełnienia samobójstwa zostały udostępnione w transmisjach na żywo, czyli Facebook Live.

Czytaj też: Szef Facebooka zaskakuje niespodziewanym manifestem: czy budujemy świat, którego wszyscy chcemy?

Jednocześnie przedstawiciele społecznościówki zapewniają, że już od dawna pracowali nad tym rozwiązaniem i nie jest ono bezpośrednim następstwem głośnej sprawy ze stycznia tego roku. Wtedy to 14-letnia mieszkanka Miami popełniła samobójstwo podczas transmisji na żywo przez Facebooka.

Więcej o: