Wi-Fi w Pendolino dopiero w 2018 roku? PKP Intercity przyznaje: negocjacje z Alstomem są trudne

Daniel Maikowski
Pasażerowie Pendolino wciąż bez dostępu do bezprzewodowego internetu. Z informacji przekazanych przez PKP Intercity wynika, że instalacja Wi-Fi w pociągach może przeciągnąć się nawet do 2018 roku.

Pendolino wyjechało na polskie tory 14 grudnia 2014 roku. Od tego czasu minęły już ponad dwa lata, a pasażerowie najnowocześniejszej kategorii pociągów w naszym kraju wciąż nie doczekali się na ich pokładzie dostępu do bezprzewodowego internetu.

Jest to tym bardziej zaskakujące, że już od kilku miesięcy PKP Intercity oferuje (we współpracy z siecią T-Mobile) dostęp do Wi-Fi we wszystkich starszych pociągach z kategorii Express InterCity (EIC).

Problemy z internetem w Pendolino (a raczej jego brakiem) sięgają negocjacji pomiędzy polskim przewoźnikiem, a włoskim koncernem Alstom, producentem pociągu. Wszystko rozbiło się o fakt, że PKP Intercity miało nie wprowadzić warunku dostępu do Wi-Fi w dokumentacji przetargowej.

Już od wielu miesięcy polski przewoźnik obiecuje, że pasażerowie Pendolino wkrótce z Wi-Fi skorzystają, ale - póki co - kończy się tylko na obietnicach. Na początku lutego br. prezes PKP Intercity poinformował, że pracę nad instalacją internetu bezprzewodowego w nowoczesnych pociągach mogą rozpocząć się  (i zakończyć) jeszcze w tym roku.

Wierzymy, że się uda, musimy takie działania podjąć. Chodzi o współpracę z Alstomem, oni odpowiadają też za gwarancję.

mówił Chraniuk w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową

Chraniuk powiedział również, że w czerwcu rozpoczną się przeglądy poszczególnych pociągów, które mogłyby być wykorzystane do instalowania internetu. Taki przegląd trwałby dwa tygodnie i na taki czas pociąg musiałby być wyłączony z ruchu.

Jednocześnie prezes PKP Intercity zaznaczył, że wiele zależeć będzie od dobrej woli producenta Pendolino. Nieoficjalnie mówi się, że Włosi zażądali bardzo wysokiej ceny za instalację Wi-Fi w Pendolino, na którą nie chce zgodzić się polski przewoźnik.

Wi-Fi dopiero w 2018 roku?

Teraz okazuje się, że tej dobrej woli jest chyba zbyt mało. Kilka dni temu Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity w rozmowie z Polską Agencją Prasową przyznał, że negocjacje, które spółka prowadzi z Alstomem są bardzo trudne.

Prowadzimy rozmowy z Alstomem. Mam nadzieję, że początek jest już zrobiony. Chcemy, żeby WiFi w Pendolino było i zrobimy wszystko, żeby to zabezpieczyć, bo widzimy potrzeby pasażerów. Rozmowy są ciężkie - ocenia Oniszczuk. - Najpierw musimy przetestować to, co nam zaprezentuje Alstom. Nie możemy sobie pozwolić na zamontowanie takiego sprzętu, który nam nie odpowiada.

- zaznaczył Jarosław Oniszczuk.

Jednocześnie przyznał on, że choć PKP Intercity robi wszystko, aby uruchomić Wi-Fi w pociągach Pendolino jak najszybciej, to ostateczny termin wciąż nie jest znany, a start tej usługi może przeciągnąć się nawet do 2018 roku. Warto również pamiętać, że Wi-Fi będzie wdrażane w Pendolino etapami, w kolejnych składach pociągów.

Więcej o: