Masz starego Windowsa? Tej wersji przeglądarki internetowej już nie uruchomisz

Zgodnie z zapowiedziami, najnowszej odsłony przeglądarki internetowej Firefox o numerze 53 nie da się uruchomić na komputerze działającym pod kontrolą systemu Windows XP lub Windows Vista.

To nie jedyne nowości jakie wprowadza Firefox 53. Poza zapowiadanym już porzuceniem wsparcia dla Windows XP oraz Windows Vista, programu nie da się już uruchomić na  komputerach pod kontrolą Linuksa z procesorami starszymi, niż Intel Pentium 4 oraz AMD Opteron. Mozilla zaprzestaje również dystrybucji 32-bitowych plików DMG w wersji dla systemu Mac OS.

Zmiany wizualne w Firefoksie 53 są raczej symboliczne. Nieco inaczej prezentują się komunikaty ze stron WWW. Nowością w wersji finalnej są tzw. zwarte motywy (compact themes) znane dotychczas z edycji deweloperskiej, które mogą funkcjonować w dwóch wariantach (jasny i ciemny). Trzeba przyznać, że prezentują się zgodnie ze swoją nazwą - są minimalistyczne i zwarte.

Warto przypomnieć, że nie tylko Mozilla wyklucza użytkowników Windows XP oraz Windows Vista z używania najnowszych wersji swoich aplikacji. Już od dawna podobną taktykę stosuje Google w przypadku przeglądarki Google Chrome. Ostatnia edycja ze wsparciem obu systemów (numer 49) została wydana w kwietniu ubiegłego roku.

Czytaj też: Windows Vista przechodzi do historii. Od 11 kwietnia Microsoft przestaje wspierać system

Wsparcie dla systemu Windows Vista zakończył również z dniem 11 kwietnia tego roku sam Microsoft. Do zainstalowania i używania Firefoksa 53 trzeba mieć komputer z systemem operacyjnym Windows co najmniej w wersji 7.

+++

Zobacz też: Andrzej K. Koźmiński: Pracodawcy to nie są małe dzieci. To ludzie, którzy powinni dawać sobie radę

Więcej o: