Ta konsola do gier sprzedała się w 86 mln egzemplarzy na całym świecie. Właśnie przestaje być produkowana

Japoński oddział Sony oficjalnie potwierdził zaprzestanie dostaw ostatniej dostępnej wersji PlayStation 3 na tamtejszym rynku, co de facto oznacza koniec produkcji. Po ponad dekadzie od premiery jedna z najsłynniejszych konsol do gier przechodzi do historii.

Pierwsze pogłoski o rychłym zakończeniu produkcji PlayStation 3 w Japonii pojawiły się w połowie marca, jednak wtedy jeszcze bez konkretnej daty. Dotychczas w Kraju Kwitnącej Wiśni kontynuowano dostawy na rynek jednej wersji konsoli, z dyskiem o pojemności 500 GB. Dla porównania, produkcja największego konkurenta PS3, czyli Xboksa 360 od Microsoftu została wstrzymana już w kwietniu ubiegłego roku.

Sony PlayStation 3 zadebiutowała na początku listopada 2006 roku, najpierw w USA oraz Japonii. Mieszkańcy Starego Kontynentu musieli wykazać się większą cierpliwością. W ich ręce PS3 trafiło dopiero na wiosnę 2007 roku.W pakiecie startowym dla Europy znajdowały się takie gry, jak Call of Duty 3, MotorStorm, Resistance: Fall of Man oraz Virtua Fighter 5.

Pierwsza wersja konsoli PlayStation 3Pierwsza wersja konsoli PlayStation 3 fot. Wikimedia Commons | domena publiczna

Najdłużej na konsolę czekali Brazylijczycy, do których trafiła dopiero w 2010 roku. Początkowo sprzęt nie cieszył się zbyt dużą popularnością w porównaniu do konkurencyjnej konsoli Microsoftu.

Odchudzone wersje Slim z 2009 oraz 2012 roku dodały wiatru w żagle sprzedaży. Według najnowszych danych serwisu VGChartz, ostatecznie w ręce graczy na całym świecie do tej pory trafiło ponad 86 mln egzemplarzy PS3. Microsoft może się pochwalić niemal identycznym wynikiem dla Xboksa 360 (mniejszym o ‘zaledwie’ milion sztuk).

Czytaj też: Testujemy PlayStation 4 Slim. Czy mniejsza konsola może więcej?

Co dalej z dostępnością PlayStation 3? Po decyzji o zaprzestaniu produkcji w Japonii trzeba się liczyć ze stopniowym wyłączeniem dostaw na innych rynkach. Nie wiadomo jak duże zapasy sprzętu znajdują się jeszcze w magazynach, ale nie ma raczej powodów do paniki, jeśli nadal chcecie kupić PS3. Warto pamiętać, że niektóre z rejonów (między innymi wspomniana Brazylia) dostały sprzęt dużo później.

Nie da się jednak ukryć, że Sony swoją decyzją postanawia zakończyć historię PS3, skupiając wszystkie wysiłki na produkcji i promocji aktualnej generacji, czyli PS4.

Więcej o: