Oto nowa seria procesorów Intela. Najlepszy Core i9 ma 18 rdzeni, 36 wątków i... wysoką cenę

Intel odpowiada na ofensywę największego konkurenta. Zapowiedziane właśnie procesory Core i9 to najwydajniejsze chipy jakie kiedykolwiek pojawiły się w ofercie Intela.

Plotek na temat nowej serii procesorów od Intela nie było końca. Zgodnie z oczekiwaniami producent zaprezentował je na odbywających się właśnie w Tajpej targach Computex 2017.

Zapowiedziano łącznie 9 procesorów z nowej serii Core X. Pięć z oznaczeniem Core i9, cztery układy Core i7 i jeden Core i5. Szczególnie interesujące są oczywiście najwydajniejsze Core i9 Skylake-X.

To procesory przeznaczone dla entuzjastów i profesjonalistów korzystających z płyt głównych z podstawką LGA2066. To układy z 10, 12, 14, 16, i aż 18 rdzeniami! Każdy rdzeń z obsługą dwóch wątków.

Nowe procesory z serii Core XNowe procesory z serii Core X fot. Intel

Core i9 są taktowane z częstotliwością 3,3 GHz. Otrzymały także Turbo Boost Max 3.0, dzięki któremu taktowanie dwóch wybranych rdzeni wzrasta do 4,5 GHz.

Procesory Core i9 dostały jednak odblokowany mnożnik, dzięki czemu można je z łatwością podkręcić. Mają także 4-kanałowe kontrolery pamięci DDR4 2666 MHz.

Jak twierdzi Intel, seria X to pierwsze procesory tego producenta dysponujące mocą obliczeniową przekraczającą 1 teraflopa. Poza grami taka wydajność przyda się w bardzo zaawansowanej obróbce obrazu i wideo, a także wirtualnej rzeczywistości.

Ceny nowych układów Core i9 oczywiście nie są niskie. W zależności od liczby rdzeni wahają się od 999 (ok. 3726 zł) do 1999 dolarów (ok. 7455 zł).

 

Taki ruch Intela to oczywiście odpowiedź na wracające do gry AMD. Ten producent zaprezentował jakiś czas temu serię Ryzen, według ekspertów pierwszą od lat, która może skutecznie konkurować z Intelem. W połowie maja AMD zapowiedziało także wyjątkowo wydajne procesory Ryzen Threadripper z 16 rdzeniami i 32 wątkami.

Więcej o: