Te liczby robią wrażenie. Apple wypłacił twórcom aplikacji już ponad 70 mld dolarów

Daniel Maikowski
Sklep App Store to - obok samego iPhone'a - prawdopodobnie jeden z największych sukcesów Apple w ostatnich dekadach.

Gigant z Cupertino ogłosił właśnie, że od momentu uruchomienia sklepu App Store, twórcy aplikacji dla urządzeń mobilnych Apple zarobili już ponad 70 miliardów dolarów.

Łatwo jest więc policzyć, że Apple zarobił na aplikacjach dla iOS ponad 30 mld dolarów. Firma oferuje bowiem swoim deweloperom model sprzedaży 70/30,  co oznacza, że twórca aplikacji zgarnia 70 proc. przychodów, a pozostałe 30 proc. trafia do Cupertino.

To nie koniec dobrych wieści. Apple poinformował również, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba pobrań w App Store wzrosła aż o 70 proc. Największą popularnością cieszą się sekcja „Zdjęcia i wideo”, gdzie zanotowano 90 proc. wzrost pobrań.

Czytaj też: Google Play królem rynku aplikacji mobilnych

Rekordowym dniem dla App Store okazał się 31 grudnia 2016 roku, gdy klienci Apple wydali w sklepie aż 240 mln dolarów. 

Ludzie na całym świecie kochają aplikacje, a nasi klienci pobierają je w rekordowym tempie. 70 mld dolarów, które zarobili deweloperzy, to niesamowity wynik. 

- podkreślił Philip Schiller, wiceprezes ds. marketingu.

Warto przypomnieć, że już od kilku dni polscy klienci App Store mogą rozliczać się z Apple w złotówkach. Wcześniej obowiązującą walutą było euro. Apple wprowadził również lokalne waluty dla klientów z kilku innych krajów m.in. Bułgarii, Turcji i Czech.

App Store wystartował oficjalnie w 2008 roku wraz z premierą systemu iPhone OS 2, który dziś znamy jako iOS. Obecnie sklep jest dostępny w ponad 155 krajach. 

App Store vs Google Play

Jak App Store wypada w zderzeniu z konkurencyjnym Google Play, czyli sklepem z aplikacjami dla użytkowników Androida? To zależy od tego, na jakie dane spojrzymy.

W kwestii liczby pobrań Google Play nie ma sobie równych. W 2016 ze sklep Google'a zanotował 63 miliardy pobrań aplikacji, a App Store "zaledwie" 29 miliardów.

Sytuacja zmienia się gdy spojrzymy na zyski ze sprzedaży aplikacji. W przypadku App Store wyniosły one w 2016 r. 34 mld dolarów, a w przypadku Google - 17 mld dolarów.

Więcej o: