Obiecują jeszcze szybsze ładowanie baterii w smartfonie. Na szczęście ma być też bezpieczniej

Qualcomm przedstawił nowy standard szybkiego ładowania baterii, według którego naładowanie akumulatora smartfonu o typowej pojemności od zera do połowy zajmie zaledwie kwadrans. Przy okazji zadbano również o aspekt bezpieczeństwa.

Technologia szybkiego ładowania baterii o nazwie QuickCharge jest relatywnie popularna. Korzysta z niej sporo flagowych modeli smartfonów (między innymi Samsung Galaxy S8 czy LG G6). Co ciekawe, Qualcomm wybiega mocno w przyszłość z QuickCharge 4.0+, bowiem na rynku nie ma jeszcze smartfonów wspierających poprzednią iterację, czyli QuickCharge 4.0.

QC 4.0 zaprezentowano przy okazji premiery chipsetu Qualcomm Snapdragon 835 w listopadzie ubiegłego roku. W stosunku do niej QC 4.0+ wprowadza kilka istotnych nowości, których wynikiem jest skrócenie czasu ładowania baterii o 15 proc. w stosunku do QC 4.0, przy jednoczesnej redukcji ciepła generowanego podczas tego procesu.

Technologia szybkiego ładowania Quick Charge 4.0+Technologia szybkiego ładowania Quick Charge 4.0+ fot. Qualcomm

Technologia o nazwie Dual Charge rozdziela płynący przez ładowarkę prąd na dwa obwody zarządzające jego przepływem. Stwarza to nie tylko możliwość szybszego ładowania, ale również lepszego odprowadzania ciepła. O ten ostatni aspekt ma dbać rozwiązanie o nazwie Intelligent Thermal Balancing, w połączeniu z dodatkowym systemem monitorowania temperatury zarówno obudowy smartfonu, jak i samego gniazda USB-C.

Czytaj też: Oto nowe procesory mobilne Qualcomma. Niedługo znajdą się w waszych smartfonach

Pierwszym smartfonem zgodnym z QC 4.0+ jest Nubia Z17 od ZTE ze Snapdragonem 835 na pokładzie. Na szczęście kupując powerbank lub ładowarkę zgodną z najnowszym standardem możemy być pewni, że nasze urządzenia będą z nią współpracować. Zapewniono wsteczną kompatybilność z QuickCharge 2.0 oraz Quick Charge 3.0.

Więcej o: